fbpx

Wyniki 2. edycji Konkursu Skarby Kultury Przestrzeni

20 listopada 2020
577 Views

Druga edycja konkursu Skarby Kultury Przestrzeni została rozstrzygnięta. W tym roku wpłynęło 112 zgłoszeń. Podzielono je na cztery kategorie. Najpierw mieszkańcy poprzez głosowanie wyłonili 12 nominacji do finału (po trzy na kategorię), a następnie spośród nich jury wybrało zwycięskie Skarby. Dodatkowo mieszkańcy mogli przyznać własną nagrodę, dlatego ostatecznie wybrano sześć Skarbów, ponieważ w kategoriach Obiekt i Inne jurorzy i mieszkańcy zaprezentowali odmienne zdania.

Oto wyniki tegorocznego konkursu na Skarby Kultury Przestrzeni:

Kategoria MIEJSCE

Skarb Jury i Mieszkańców – Ścieżki na Górkach Czechowskich (https://skarby.ulublin.eu/portfolio/miejsce/sciezki-na-gorkach-czechowskich/)

Kategoria WIDOK

Skarb Jury i Mieszkańców – Widok z Bronowic na Stare Miasto (https://skarby.ulublin.eu/portfolio/widok/widok-z-bronowic-na-stare-miasto/)

Kategoria OBIEKT

Skarb Jury – Galeria Saska przy Alejach Racławickich (https://skarby.ulublin.eu/portfolio/obiekt/galeria-saska-przy-alejach-raclawickich/)

Skarb Mieszkańców – Balkon w podwórku na Zamojskiej 21 (https://skarby.ulublin.eu/portfolio/obiekt/balkon-w-podworku-na-zamojskiej-21/)

Kategoria INNE

Skarb Jury – Zabawy “Dzikich Dzieci” (https://skarby.ulublin.eu/portfolio/inne/zabawy-dzikich-dzieci/)

Skarb Mieszkańców – Akcja “Posprzątajmy Lublin!” (https://skarby.ulublin.eu/portfolio/inne/posprzatajmy-lublin/)

Oto komentarz organizatora, Marcina Skrzypka z Forum Kultury Przestrzeni:

Na te wyniki trzeba patrzeć jak na rezultat rozmowy mieszkańców o tym, co i dlaczego im się w Lublinie podoba. Każda kultura, nie tylko kultura przestrzeni, bierze się właśnie z takich rozmów. Zgłoszenia są zróżnicowane i nie da się określić, które z nich są obiektywnie “najlepsze”. Jednak dzięki nim uzyskujemy szeroki wgląd w to, co prywatnie odpowiada członkom społeczności we wspólnej przestrzeni. Dzięki dwuetapowej selekcji, najpierw nominację a potem wybór finalistów, możemy dowiedzieć się, jakie wartości z tych indywidualnie zaproponowanych mają szczególne znaczenie społeczne. 

W tym roku warto zwrócić uwagę na jednomyślne wybory Jury i mieszkańców w kategoriach Miejsce i Widok, co wskazuje na dużą wagę związanych z nimi wartości. Ciekawe jest też zróżnicowanie Skarbów w kategoriach Obiekt i Inne. Pokazuje to, jak szeroko możemy myśleć o kulturze przestrzeni, ile ciekawych działań się w niej mieści. Największym zainteresowaniem cieszyła się kategoria Obiekt. Tu doszło do prawdziwego współzawodnictwa między fanami poszczególnych nominacji. Najmniejszą natomiast popularnością, tak co do liczby zgłoszeń jak i głosów, cieszyła się kategoria Widok. co jest zaskakujące, zważywszy, że widok najmocniej kojarzy się z krajobrazem i jest najpopularniejszym motywem amatorskiej fotografii. I być może to właśnie powoduje, że patrzy się na krajobraz przez pryzmat autorskiej fotografii, a nie jako na cechę wspólnego otoczenia.

Oprócz zgłoszeń, które uzyskały tytuł Skarbu Kultury Przestrzeni 2020, warto też zwrócić uwagę na dwie nominacje, które zdobyły wiele głosów i ciekawą opinię Jurorów: ogródek artystyczny “Podwórko” przy ul. Staszica i odnowione wspólnie z mieszkańcami podwórko przy ul. Kunickiego.

Źródło: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie

Leave A Comment