fbpx

Bioteka, czyli „zielona” biblioteka już otwarta dla czytelników

11 stycznia 2021
758 Views

Architektura, harmonijnie łącząca nowoczesność z naturalnością materiałów i zielenią, bogaty księgozbiór i zbiory multimedialne to cechy Bioteki, czyli „zielonej” biblioteki. Nową siedzibę dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego otworzono w znakomitej lokalizacji w centrum miasta, przy Al. Racławickich 22. Są to znane zapewne wszystkim pomieszczenia dawnej Karczmy Słupskiej.

Róg Al. Racławickich i ul. Sowińskiego to kiedyś miejsce słynne z racji kultowej Karczmy Słupskiej, w którym dziś otwieramy nową miejską instytucję kultury – łączącą w sobie nowoczesną stylistykę z zielonym sercem miasta, pobliskim Ogrodem Saskim. Piękne wnętrza, świetne zbiory i profesjonalna obsługa sprawią, że z pewnością w Biotece nie zabraknie czytelników i szybko stanie się ona ulubionym miejscem mieszkańców –mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Niewątpliwym atutem nowej lokalizacji biblioteki jest jej wyjątkowa architektura. Zgodnie z założeniami, projektanci zdecydowali się na naturalność oraz surowość zastosowanych materiałów. Szkło, kamień czy stal charakterystyczne dla industrialnej tkanki miejskiej przy wykorzystaniu drewna oraz dużej ilości zieleni, nadało wnętrzu indywidualny charakter o wysokim poziomie estetycznym. Wnętrze zaprojektowano w najdrobniejszych detalach. W całej przestrzeni dominuje chrobotek – zielony porost, który przełamuje surowość wnętrza. Uwagę zwraca efektowne, lecz oszczędne w formie oświetlenie i czarny sufit z widoczną infrastrukturą techniczną. Całość dopełnia podłoga z mikrocementu, którą zdobią malowane ręcznie grafiki.

To właśnie mieszkańcy naszego miasta mają stać się gospodarzami tego miejsca, które ma służyć ich potrzebom i zainteresowaniom. Wszyscy użytkownicy, również osoby z niepełnosprawnościami, będą mogli nie tylko skorzystać z bogatej oferty przygotowanej przez bibliotekarzy, ale również ją kreować i realizować korzystając z przyjaznych i dostępnych przestrzeni. Z kolei miejscy twórcy, edukatorzy, animatorzy i organizacje znajdą w Biotece partnera do wspólnych działań animacyjnych – mówi Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

Bioteka została zlokalizowana na przestrzeni ponad 400 m2. Posiada obecnie ponad 35 tys. egzemplarzy: książek drukowanych (18 tys.), audiobooków (9 tys.), filmów i muzyki (7 tys.). Część zbiorów Filii dedykowana jest osobom z dysfunkcjami wzroku, oferując m.in. książki pisane alfabetem Braille’a i możliwość nagrania materiałów na specjalne urządzenia, tzw. czytaki (1,5 tys.). Bioteka jest miejscem dostępnym dla wszystkich czytelników, również osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. 

W Biotece, oprócz głównych pomieszczeń bibliotecznych znalazły się też inne miejsca przygotowane z myślą o użytkownikach, takie jak sale do prowadzenia warsztatów, pokój gier i sala komputerowa. W znajdującej się tuż przy wejściu galerii będą prezentowane wystawy czasowe.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Leave A Comment