Dramat „Ciemna Woda” jest wystawiany w ramach programu DRAMATOPISANIE, którego celem jest wspieranie najzdolniejszych polskich autorów sztuk współczesnych. Mogą pracować w dogodnych warunkach, a ich osiągnięcia są popularyzowane. Projekt służy również upowszechnianiu wiedzy o polskim dramacie współczesnym.
Ze względu na spektakl „Ciemna Woda” Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” specjalnie powołał Teatr Podróżny. Destynacją dla premierowych spektakli jest Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach. Dwie odsłony przedstawienia będzie można zobaczyć w dniach: 18 i 19 września 2021 r.
“Ciemna Woda” to konfrontacja z cechami polskiej mentalności. Ewangelia pełni rolę serum prawdy, która w obłudnikach wyzwala wyrzuty sumienia i złość, którą kierują przeciwko przybyszom. Tragigroteskowy dramat Amanity Muskarii ujawnia pokoleniowy konflikt, który w nowy sposób dzieli Polaków.
Forma wystawienia dramatu łączy: słuchowisko, teatr żywego planu i teatr przedmiotu. Jest swoistą wizją lokalną w miejscowości, której według autorek dramatu nie ma. Akcja rozgrywa się wśród i przez ludzi, którzy nie istnieją. Założeniem twórców spektaklu jest kreowanie teatru zaangażowanego, czyli takiego, który włącza się w jakąś zmianę, wierzą bowiem, że zmiana jest jedną z najważniejszych funkcji sztuki teatru.
Spektakl reżyserują Arkadiusz Ziętek i Witold Dąbrowski, duet reżyserski, działający już od siedmiu lat. Wspólnie stworzyli plenerowe spektakle realizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”. Łączą one teatr z muzyką na żywo, nowym cyrkiem, performance, tańcem i fire show.
W spektaklu grają manekiny. Aktorów jest dwóch: Przemysław Buksiński i Kacper Kubiec. Za ścieżkę dźwiękową spektaklu odpowiedzialny jest Łukasz Jemioła – autora muzyki, Błażej Wojciechowski stworzył oprawę świetlną, a Linda Mikolaskova przygotowała kostiumy.
Więcej: http://teatrnn.pl/kalendarium/wydarzenia/spektakle-premierowe-ciemna-woda/
(ann)