fbpx

Lublin – Katowice

13 maja 2014
Comments off
860 Views

IMG_0089Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz  Prezydent Katowic Piotr Uszok podpisali list intencyjny w sprawie współpracy kulturalnej między miastami. Podpisanie listu miało miejsce podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w dniach 7-9 maja 2014, odbywa się w Katowicach.

– Ten list ma wymiar symboliczny – powiedział Krzysztof Żuk , Prezydent Lublina – Nasze miasta mają nieco inne korzenie, ale poszukiwanie własnego miejsca w Europie czyni nas do siebie podobnymi. Gratuluję osiągnięć  Katowicom. Dostrzegamy aktywność waszego miasta i liczymy na bliską współpracę – dodał.

To Katowice i Lublin konkurowały z sobą w wyścigu o tytuł Europejskiej  Stolicy Kultury 2016. Teraz obydwa miasta łączą siły przed ważnymi dla nich rocznicami: 150-leciem uzyskania praw miejskiej przez Katowice w roku 2015 i 700-leciem Lublina w roku 2017.
– Między naszymi miastami zaiskrzyło już po przyznaniu Wrocławiowi tytułu  Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Poczuliśmy się przyszłymi zwycięzcami w obszarze działań kulturalnych – wspomina Prezydent Katowic Piotr Uszok .

IMG_0099– W naszych działaniach kierujemy się wspólną wizją na wiele lat. „Katowice i Lublin to miasta traktujące kulturę jako jeden z najważniejszych czynników rozwoju.” – czytamy w liście podpisanym przez Prezydentów. Obydwa miasta wierzą w siłę kultury, która przyczynia się do podniesienia poziomu życia mieszkańców. „Właśnie w ten sposób możemy wrócić do pierwszego szeregu centów europejskich i przezwyciężyć wieloletnie zaniedbania, jakie dotknęły

naszą część kontynentu.”

Władze Lublina i Katowic wyraziły wolę współpracy na rzecz rozwoju kultury

IMG_0102Polski walczącego dziś o swoje miejsce na kulturalnej mapie Europy.
Pierwszym wspólnym projektem – realizowanym przez Instytucję Kultury
Katowice – Miasto Ogrodów i lubelską instytucję Warsztaty Kultury, które
wzięły na siebie zadanie rozwijania współpracy między miastami będzie
MiastoLab: Katowice – Lublin . Będzie to seria warsztatów, wydarzeń
wizualnych-dźwiękowych i otwartych dyskusji przeznaczonych dla twórców i
pasjonatów tzw. nowych mediów oraz przedstawicieli nowych przemysłów
kultury. Uczestnicy zajmą się m.in. przetwarzaniem i obrazowaniem danych
dotyczących historii miasta oraz badaniem miejskiej typografii, czyli krojem
liter charakterystycznych neonów czy napisów na budynkach.

Materiał nadesłany z Biura Prasowego UM Lublin

 

Comments are closed.