Patrząc globalnie na rynek firm, mamy ich całe mnóstwo. Celem każdej firmy jest szeroko pojęty stały rozwój w różnych wymiarach, takich jak klienci, przychody czy sama organizacja. To duża konkurencyjność jest kołem zamachowym rozwoju. Dostosowanie się do świata BANI, o czym wspomniałam w poprzednim felietonie, szybkość reagowania na zmiany jest naszym kluczem do sukcesu. Wygrywają ci, którzy są przygotowani do niespodziewanych zwrotów na rynku, do dostarczenia szybko intratnych usług i produktów.
Jak być zwinnym zarządczo, jak natychmiastowo reagować na potrzeby klienta, skupiać w swojej firmie zaangażowanych ludzi, a przez to stać się kreatywną konkurencją dla innych? Odpowiedzią na te pytania jest AGILE. Filozofia działania już sprawnie funkcjonująca w sektorze IT, która przesiąka do innych struktur. Duże korporacje wdrażają ją w swoje organizacje jako coś sprawdzonego, co działa i przynosi efekty. Jest też dostępna i dla Ciebie. Podstawową zasadą odnoszenia sukcesu jest wdrażanie rozwiązań, które przyniosły sukces innym. Bierz to, co sprawdzone, zmieniaj to, co wymaga usprawnień. Sercem Agile są samoorganizujące się zespoły. Czy AGILE jest również rozwiązaniem dla Twojej firmy? Sprawdź. Poniżej 12 zasad, które są realizowane w duchu pracy metodologii Agile – zarządzania zwinnego.
- 1. NAJWYŻSZY PRIORYTET TO ZADOWOLENIE KLIENTA. Szybko i stale buduje najwyższą jakość usług, produktów dostarczonych do klienta.
- 2. JEST GOTOWY NA NAGŁE ZMIANY (np. nieoczekiwane zwroty na rynku). Zespół reaguje tu i teraz.
- 3. DOSTARCZA FUNKCJONALNE USŁUGI I PRODUKTY. Jesteś konkurencją dla innych.
- 4. ZESPOŁY WEWNĄTRZ FIRMY CHĘTNIE ZE SOBĄ WSPÓŁPRACUJĄ.
- 5. UMOŻLIWIA REALIZACJĘ ZADAŃ, PROJEKTÓW PRZY UDZIALE ZAANGAŻOWANYCH LUDZI. Mamy określone wspólne wartości, w które wierzymy.
- 6. BUDUJE OTWARTĄ, KONSTRUKTYWNĄ KOMUNIKACJĘ. ROZMOWA TWARZĄ W TWARZ.
- 7. TWORZY TYLKO DZIAŁAJĄCE ROZWIĄZANIA. Najważniejszy jest efekt końcowy, a nie statystyki czy analizy w raporcie. Namacalne osiągnięcie założonego celu to nasz must have!
- 8. UTRZYMUJE RÓWNE TEMPO PRACY. Zespoły pracują w krótkich, równych sprintach czasowych. Na koniec sprintu dostarczają zaplanowany cel, produkt, usługę.
- 9. DĄŻY DO DOSKONAŁOŚCI. Podczas krótkiego sprintu, tu i teraz, zespół reaguje na trudności, wyciąga wnioski, usprawnia i bez zwłoki wdraża usprawnienia, działanie, aby na koniec sprintu dowieść oczekiwaną wartość.
- 10. PRZYŚWIECA MU IDEA PROSTOTY DZIAŁANIA. Rób jak najmniej, a miej maksimum rezultatów.
- 11. TWORZY SAMOORGANIZUJĄCE SIĘ ZESPOŁY. Zespoły biorą odpowiedzialność za swoje zadanie, kreują rozwiązania.
- 12. ZDOBYWA WIEDZĘ. Przez doświadczanie i implementację, ciągłe dążenie do doskonałości działania, zespół uczy się samoczynnie.
Aby Agile miał na czym wzrastać, potrzebuje odpowiedniego podłoża. Wspólnych wartości, odwagi, szacunku, otwartości, skupienia i zaangażowania. Jest alternatywą do modelu Kaskadowego Waterfall, w którym nie zbieramy informacji zwrotnej i nie udoskonalamy działań na bieżąco. Model kaskadowy dostarcza efekt po określonym czasie i po poniesionych kosztach. Dopiero wtedy możemy coś zmieniać. Czy masz na to czas i pieniądze? Pewnie tak, lecz inni, działając zwinnie, są już dużo dalej. Agile jest jak F1. Pracowałam w tym modelu i jestem pełna uznania dla efektów, jakie przynosi. Zadowolony jest nie tylko klient, wzrastają kompetencje ludzi, samozadowolenie z wykonanej pracy. Tu każdy ma na coś wpływ i jest twórcą sukcesu.
O tym, jak wdrożyć Agile, opowiem w następnym wydaniu felietonu. Jeżeli zwinność Cię ciekawi, zapraszam do doświadczania w swojej firmie.
Mentor, Life and Business Coach, Scrum Master
dorotapiwonska@solutions24.pl
Moją pasją są ludzie.
Inspirują mnie swoją
wyjątkowością i talentami.
14 lat zarządzałam zespołami
w sektorze finansowym –
ING Bank, Bank Millennium.
Jako lider nadaje kierunek innym.
Jestem promotorem
nowych rozwiązań
systemów zwinnych Agile.