Szare, senne miasta przepełnione przemocą? A może krwawe morderstwa na tle eleganckich, bogatych kurortów? Każdy, kto kocha różnorodny klimat powieści kryminalnych, z pewnością ucieszy się z rozpoczęcia drugiej edycji cyklu „ Kryminalne czwartki w Lublinie”.
Ideą spotkań w siedzibie Radia Lublin jest promocja współczesnych, polskich kryminałów. Sam cykl podzielony jest na siedem części, gdzie każde z nich skupione jest wokół sylwetki wybitnego, polskiego autora. W czwartek (18 września), miłośnicy powieści „Morderstwo w alei Róż” mieli przyjemność spotkać się z jej autorem- profesorem Tadeuszem Cegielskim.
Tematem spotkania była nie tylko historia kryminałów w Polsce (w szczególności kwestia ich bardzo trudnych początków w czasach komunizmu), ale i także rozważania na temat pojawiania się coraz większej ilości powieści tego gatunku na półkach księgarskich.
Tadeusz Cegielski od lat zaangażowany jest w propagowanie wiedzy na temat masonerii. W latach 2000–2003 wielki mistrz Wielkiej Loży Narodowej Polski, obecnie wielki mistrz honorowy WLNP oraz wielki namiestnik (zastępca) wielkiego komandora Rady Najwyższej Polski 33. stopniu Rytu Szkockiego i Dawnego.
Członek Zarządu Instytutu “Sztuka Królewska w Polsce” utworzonego w Warszawie w 2012 roku, w celu inspirowania, prowadzenia oraz koordynacji badań naukowych na temat przeszłości oraz teraźniejszości wolnomularstwa polskiego i światowego, przechowywania oraz udostępniania materialnych i niematerialnych świadectw dotyczących masonerii, wymiany informacji oraz wszechstronnej popularyzacji wiedzy na temat wolnomularstwa i pokrewnych mu zjawisk
Paulina Rurarz