fbpx
Incydent polski

Carnaval Sztukmistrzów 2020: „Incydent Polski”

27 lipca 2020
528 Views

W obliczu epidemii koronawirusa artyści, organizatorzy i ludzie kultury znaleźli się w trudnej sytuacji. Festiwal w dotychczasowej formule dużej imprezy ulicznej, z bogatym programem zagranicznym, nie byłby bezpieczny dla widzów. Ograniczenia epidemiczne nie pozwoliły też na utrzymanie planowanego terminu i kształtu festiwalu. Tegoroczna edycja festiwalu Carnaval Sztukmistrzów odbędzie się zarówno na żywo (17-20 września), jak i w formie festiwalu online (od 21 września).

Twórcy i organizatorzy największego festiwalu sztuki nowego cyrku w Polsce postanowili skupić się na tym, co stanowi jedną z głównych misji festiwalu od początku jego istnienia, czyli aktywnym wspieraniu polskich artystów zajmujących się cyrkiem współczesnym. Tym samym tegoroczna edycja Carnavalu Sztukmistrzów odbędzie się w formule showcase’u polskich produkcji cyrku współczesnego, w skali jakiej jeszcze nie było. Festiwal pod nazwą „Incydent Polski” odbędzie w terminie 17-20 września na kilku scenach plenerowych. Nazwa odnosi się do nagłej i niespodziewanej sytuacji, w której znaleźli się organizatorzy międzynarodowego festiwalu , ale jest też symbolicznym rozpoczęciem poszukiwań tzw. charakteru polskiej sceny cyrkowej

W programie festiwalu Carnaval Sztukmistrzów „Incydent Polski” znalazły się spektakle i pokazy plenerowe w różnej skali – od jednoosobowych występów o charakterze buskerskim do dużych realizacji teatralnych. Wśród nich są dwie produkcje laureatów konkursu na cyrkowy spektakl plenerowy, który został przez organizatorów zainicjowany i przeprowadzony na początku tego roku oraz pięć propozycji konkursowych z najwyższą punktacją i trzy nadesłane poza konkursem. Publiczność lubelska będzie mogła oglądać je na żywo. Po prezentacjach odbędą się rozmowy i spotkania z twórcami.

Natomiast od 21 września zarejestrowane występy będą prezentowane w formule festiwalu on-line. Codziennie będzie można obejrzeć jeden spektakl.

W tym roku nie spotkamy się z buskerami na występach ulicznych, ale będziemy mogli oglądać ich podczas pokazów Cyrku Podwórkowego. Tym razem Cyrk Podwórkowy, który od kilku lat inicjuje w dzielnicach Lublina zbliżający się festiwal, odbędzie się 4-krotnie, już nie w objazdowej formule, ale w stałym miejscu.

Kolejny nieodłączny punkt programu Carnavalu to Urban Highline Festival, który ze względu na pandemię odbędzie się jednak w nieco ograniczonej formule. Highlinerów będzie też można podziwiać na wyjątkowej wystawie fotograficznej prezentowanej w przestrzeniach Centrum Handlowego Vivo! Lublin – partnera festiwalu.

Przestrzenie, w których realizujemy spektakle tegorocznej edycji Carnavalu Sztukmistrzów mają charakter półotwarty i muszą spełniać określone wymogi ze względu na reżimy sanitarne. Będą to: Dziedziniec Zamku Lubelskiego, patio Warsztatów Kultury w Lublinie, podwórko Wydziału Pedagogiki UMCS, Scena Browaru Perła.

Szczegółowe informacje o cenach i sposobie zakupu biletów opublikujemy już niebawem na stronie internetowej festiwalu: sztukmistrze.eu

Źródło: Warsztaty Kultury w Lublinie

Czytaj też: „Legenda o Czarciej Łapie” otwiera cykl pokazów na fontannie

Leave A Comment