fbpx

CHLEB WOLNOŚCIOWY– KOMIKS O WIĘŹNIACH MAJDANKA

9 maja 2019
1 120 Views

Komiks o więźniach z Majdanka

Z okazji 75-lecia powstania Państwowego Muzeum na Majdanku ukazał się komiks opowiadający o obozowej codzienności, a który powstał na podstawie relacji jedenastu byłych więźniów nazistowskiego Konzentrationslager Lublin. Tytuł publikacji “Chleb wolnościowy” nawiązuje do sformułowania używanego przez osadzonych w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Symbolizowało ono chleb wypiekany poza obozem co kojarzyło się z tęsknotą za domem. Publikacja podzielona jest na trzy części: O głodzie, O śmierci i O wolności.

Autor Paweł Piechnik bazował na wspomnieniach byłych więźniów zawartych w książkach: Niebo bez ptaków Danuty Brzosko-Mędryk, Pole śmierci Andrzeja Stanisławskiego i Majdanek. Obóz koncentracyjny w relacjach więźniów i świadków w opracowaniu Marty Grudzińskiej. Wykorzystał również relację Jolanty Nowakowskiej-Korzeniewskiej, która będąc dzieckiem została uwięziona na Majdanku. W komiksie znalazły się również krótkie posłowia historyczne, słownik terminów oraz biogramy więźniów, których historie stały się podstawą narracji.

Premiera publikacji odbędzie się 11 maja podczas Lubelskich Spotkań z Komiksem w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Również tego dnia o godz. 13 rozpocznie się spotkanie autorskie wraz z warsztatami ze sztuki tworzenia komiksów.

Ukazaniu się publikacji towarzyszy wystawa plenerowa ustawiona w piętnastu punktach Lublina.

Paweł Piechnik – ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, studiował również na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2005 r. zajmuje się zawodowo komiksem, ilustracją, współtworzy filmy animowane, filmy do gier komputerowych oraz maluje murale.

 Foto Muzeum Państwowe na Majdanku

Leave A Comment