fbpx

Cztery dekady Teatru w Budowie

19 grudnia 2014
Komentarze wyłączone
833 Wyświetleń

Wysrawa 1Od dwóch lat powstaje Centrum Spotkań Kultur w Lublinie, które umiejscowione jest na terenie rozpoczętej 40 lat temu budowy Teatru Muzycznego i Filharmonii. Przez ten czas „Teatr w budowie” stal się jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów miasta, często pokazywanym niedowierzającym turystom i gościom spoza Lublina, jako absolutną budowlaną i architektoniczną efemerydę w skali całej Europy.

W 40 rocznicę powstawania Teatru w Budowie i rok przed inauguracją działalności w tym miejscu Centrum Spotkań Kultur została otwarta wystawa fotograficzna autorstwa Marcina Moszyńskiego. Jedna z jej części prezentowana jest w holu nowego budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego (po sąsiedzku z CSK), zaś druga część obrazującą poszczególne etapy budowy teatru począwszy od lat 70. można oglądać na parkanie otaczającym plac budowy wzdłuż chodnika i skweru przy Alejach Racławickich.

Wystawa 3Gospodarzem spotkania był dyrektor CSK Piotr Franaszek, który m.in. zaprosił mieszkańców Lublina do składania propozycji na temat tego, jakie instytucje oraz wydarzenia mogłyby znaleźć się w ramach działalność Centrum. CSK będzie dysponować 40 tysiącami metrów kwadratowych, na których docelowo znajdzie się kilkadziesiąt instytucji. Obecnie trwa montaż północnej elewacji budynku, która składa się z zajmujących ponad tysiąc metrów kwadratowych szklanych elementów, których instalacja zakończy się pod koniec stycznia. Autorem projektu architektonicznego CSK jest lubelski architekt Bolesław Stelmach (autor m.in. Lubelskiego Parku Naukowo – Technologicznego oraz powstającego właśnie centrum handlowego Tarasy Zamkowe w Lublinie). Swoją realizację nazwał ‘Wehikułem czasu”, a 40 letnią historię budowy instytucji kulturalnej w tym miejscu skomentował krótko – W życiu nic nie dzieje się bez przyczyny. Z kolei Marcin Moszyński, autor wystawy prezentowanej na parkanie okalającym plac budowy, a zawierającej m.in. archiwalne zdjęcia, nazwał ją „dziurką do klucza, przez którą można popatrzeć na to, co najważniejszego wydarzyło się przez minione cztery dekady oraz tego, co dzieje się na placu budowy obecnie.”

Otwarcie Centrum Spotkań Kultur w Lublinie planowane jest w grudniu 2015 roku. Licząca 900 m kw główna scena będzie największą w Polsce i drugą w Europie.

Tekst i foto Marek Podsiadło

Komenatrze zostały zablokowane