fbpx

Czytanie Sienkiewicza we Włodawie

31 sierpnia 2014
Komentarze wyłączone
835 Wyświetleń

SienkiewiczBurmistrz Włodawy Jerzy Wrzesień oraz Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie zapraszają 6 września na Narodowe Czytanie 2014. To zainicjowana w 2012 roku, przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, ogólnopolska akcja publicznego czytania największych dzieł klasyki rodzimej literatury. W tym roku czytane będą dzieła Henryka Sienkiewicza.

Dla Włodawy akcja będzie miała szczególny charakter. Miasto znalazło się na kartach sienkiewiczowskiej „Trylogii”. Według miejscowej legendy na dziedzińcu włodawskiego Czworoboku ( zabytkowa budowla w kształcie kwadratu z dziedzińcem w środku) miał miejsce pojedynek Bohuna z Wołodyjowskim. Z kolei w drugim tomie powieści „Ogniem i mieczem” Rzędzian spotkał we włodawskim zajeździe Bohuna leczącego rany po pojedynku z Michałem Wołodyjowskim. Także we Włodawie Bohun wyjawił Rzędzianowi miejsce ukrycia kniaziówny Heleny Kurcewiczówny.

Czytaniu dzieł Sienkiewicza, które będzie miało miejsce w przestrzeni zabytkowego Czworoboku, towarzyszyć będą konkursy literackie, gry i zabawy oraz odbędą się inscenizacje historyczne. Czynna będzie plenerowa księgarnia „U Rzędziana”, w której można będzie zakupić (sygnowane okolicznościową pieczęcią ) książki autora „Trylogii”.

Koordynatorem akcji jest Małgorzata Zińczuk, pracownik włodawskiej książnicy, która zachęca do projektowania strojów z epoki sienkiewiczowskiej. Ubiory stylizowane na XVII wiek przygotowują osoby chętne, aby w nich zaprezentować się publicznie podczas akcji Narodowego Czytania.

Program akcji dostępny jest na stronie włodawskiej biblioteki: mbpwlodawa.pl

Tekst Joanna Szubstarska

 

 

Komenatrze zostały zablokowane