fbpx

Dobre praktyki w lubelskich DPS-ach

12 października 2020
577 Views

Miasto Lublin doceniło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w zakresie działań podejmowanych przez lubelskie DPS-y w czasie epidemii koronawirusa.

– Mieszkańcy domów pomocy społecznej to osoby szczególnie narażone w przypadku zarażenia koronawirusem. Zapewnienie sprawnej pracy DPS-ów jest niezwykle ważne, bo są to przede wszystkim miejsca zamieszkania dla podopiecznych. Zauważenie i uznanie dla rozwiązań wprowadzonych przez dyrekcje lubelskich jednostek świadczy o tym, że placówki działają sprawnie i niezależnie od panujących warunków robią wszystko, by zapewnić bezpieczną opiekę mieszkańcom, a personelowi bezpieczną pracę – mówiMonika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Opisując dobre praktyki stosowane w domach pomocy społecznej MRiPS przywołało przykład lubelskiego DPS dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie w Lublinie. W jednostce tej stosowano szereg działań mających na celu zapewnienie podopiecznym wymaganej całodobowej opieki, z jednoczesnym zagwarantowaniem bezwzględnego bezpieczeństwa personelowi placówki.

MRiPS zwraca również uwagę na Dom Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II. Dyrekcja tej placówki zdecydowała o wprowadzeniu zakazu wstępu dla wszystkich osób z zewnątrz w celu zmniejszenia ryzyka zarażenia podopiecznych. Do załatwiania koniecznych spraw formalnych wyznaczono miejsce przed wejściem do placówki. Mieszkańcy, ze względu na ryzyko zachorowania, nie mogli opuszczać placówki, mieli za to możliwość korzystania z ogrodu, wykonywanie rozmów telefonicznych i wideo. Personel oprócz wykonywania codziennych zadań, zwracał większą uwagę na kontakt terapeutyczny, rozmowy wpierające i taką organizację czasu, która pomaga przezwyciężać poczucie izolacji. W chwili obecnej w siedmiu lubelskich Domach Pomocy Społecznej przebywa prawie 500 mieszkańców. Sytuacja w DPS-ach jest na bieżąco monitorowana. Poza ograniczeniem kontaktów zewnętrznych, działania koncentrują się na maksymalnym reżimie sanitarnym i bezwzględnym stosowaniu środków ochrony indywidualnej. W ramach Departamentu ds. Społecznych UM Lublin powołany został koordynator ds. Medycznych. Jest on w stałym kontakcie ze swoimi odpowiednikami w poszczególnych domach pomocy społecznej, z którymi współdziała w kierunku opracowania i modyfikowania szczegółowych procedur zabezpieczających DPSy prowadzone przez Miasto Lublin.

Foto: Georg Arthur Pflueger/ Unsplash

Leave A Comment