Miasto Lublin rozpoczyna realizację projektu Budżetu Obywatelskiego „Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza. Drzewa dla każdej dzielnicy”, zapraszając do składania ofert konkursowych. Zwycięska organizacja wspólnie z mieszkańcami, radami dzielnic oraz lokalnymi społecznościami sporządzi plan nasadzeń około 1000 drzew na terenach miejskich. Oferty konkursowe można składać do 26 lutego.
– Zachęcamy organizacje pozarządowe do składania ofert w konkursie, którego celem jest stworzenie wspólnie z mieszkańcami mapy nowych nasadzeń drzew w dzielnicach. Dodatkowym atutem dla społeczności dzielnic będą działania edukacyjne przeprowadzone przez realizatora – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Efektem realizacji zadania konkursowego ma być stworzenie planu nasadzeń drzew na terenach Miasta Lublin w poszczególnych dzielnicach przy wykorzystaniu metod partycypacyjnych. Projekt nasadzeń powinien powstać w uzgodnieniu z radami dzielnic oraz ich mieszkańcami, a wskazanie lokalizacji musi uwzględniać infrastrukturę podziemną oraz wszelkie przepisy obowiązujące na wybranym terenie.
Preferowane będą założenia składające się z kilku drzew, np. w formie alei, czy zagajnika. Realizator zadania wyłoniony w konkursie musi złożyć projekt nasadzeń do 31 maja, w formie papierowej i elektronicznej. Ponadto w zadaniu konkursowym znaleźć się powinna koncepcja przeprowadzenia działań edukacyjnych z zakresu znaczenia drzew dla miast, dotyczących na przykład zasad planowania nasadzeń w warunkach miejskich, dbania o drzewa, czy ich wpływu na jakość powietrza.
Podsumowaniem pierwszego etapu realizacji projektu „Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza. Drzewa dla każdej dzielnicy” ma być zakup i posadzenie wspólnie z mieszkańcami danej dzielnicy, po jednym drzewie w każdej z 25 zakwalifikowanych dzielnic.
Oferty konkursowe należy wypełnić i złożyć zarówno w wersji elektronicznej za pomocą platformy Witkac, jaki i w wersji papierowej, którą po wydrukowaniu z platformy należy złożyć osobiście w jednym z Biur Obsługi Mieszkańców lub za pośrednictwem poczty wysłać na adres: Biuro Partycypacji Społecznej, ul. Bernardyńska 3, 20-109 Lublin. Termin składania ofert upływa 26 lutego o godzinie 15.30.
Przed złożeniem oferty, ale nie później niż 3 dni przed ostatecznym terminem składania ofert, istnieje możliwość skonsultowania jej treści pod kątem wymogów formalnych. Konsultacje odbywają się online po wcześniejszym umówieniu spotkania pod adresem: amalinowska@lublin.eu.
Ogłoszenie wyników zaplanowano na 22 marca br. Zadanie może być zrealizowane do 31 grudnia 2021.
Ogłoszenie o konkursie znajduje się na stronie lublin.eu.
Źródło: Biuro prasowe UM Lublin