Już 5 lutego o godz. 17.00 w Galerii ACK UMCS w Lublinie odbędzie się uroczystość otwarcia wystaw fotograficznych przygotowanych z okazji jubileuszu pracowni fotograficznej prowadzonej przez Annę Asyngier – Kozieł, działającej w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją”. Anna Asyngier-Kozieł to dyplomowany nauczyciel fotografii pedagog, teatrolog, literaturoznawca, laureatka konkursów fotograficznych, autorka wielu artykułów naukowych i metodycznych z zakresu edukacji teatralnej, regionalnej i filmowej, organizatorka wystaw fotograficznych promujących twórczość dzieci i młodzieży, animator amatorskiego ruchu artystycznego w Lublinie. Fotografuje głównie: pejzaże, architekturę, przyrodę, wydarzenia kulturalne, poszukuje inspiracji do własnych prac fotograficznych w literaturze, teatrze i malarstwie.
Pracownia fotograficzna prowadzona przez Annę Asyngier-Kozieł funkcjonuje od września 1995 roku. Natomiast już w 1996 roku uczestnicy zajęć tej Pracowni zaprezentowali swoje zdjęcia na I Wystawie Fotografii „Do albumu”.Pracownia Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej przygotowuje uczestników zajęć do odbioru dzieł sztuki fotografowania. Stwarza im warunki do weryfikacji umiejętności fotograficznych poprzez udział w wystawach i konkursach, promuje twórczość młodych fotografów w naszym mieście, regionie, kraju i za granicą. Zapewnia szczególnie uzdolnionym uczestnikom zajęć możliwości zdobywania stypendiów. Rozbudza w młodym pokoleniu aktywność twórczą, kształtuje wrażliwość artystyczną i smak estetyczny, rozwija zainteresowania i uzdolnienia w dziedzinie fotografii, uczy poszukiwania inspiracji do wykonywania ciekawych zdjęć. Uczestnicy zajęć Pracowni Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej to dzieci i młodzież w różnym wieku. Ich prace fotograficzne zostały wielokrotnie zauważone i nagrodzone przez jury różnych konkursów o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim, regionalnym, wojewódzkim i lokalnym. Łącznie tylko w latach 2006–2015 uczestnicy zespołów fotograficznych w konkursach o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim, regionalnym i wojewódzkim zdobyli 82 nagrody, 59 wyróżnień, 168 kwalifikacji do wystaw pokonkursowych. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii otrzymali oni 18 nagród i 6 stypendiów Prezydenta Miasta Lublin, natomiast stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego przyznano 15 osobom. Pracownia Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej pod kierunkiem Anny Asyngier – Kozieł pomaga dzieciom i młodzieży w sposób uporządkowany i systematyczny rozwijać pasję fotografowania, pogłębiać wiedzę o historii fotografii i różnych technikach fotograficznych, doskonalić umiejętności z zakresu warsztatu pracy fotografa w studio, plenerze, tradycyjnej ciemni fotograficznej i podczas obróbki graficznej zdjęć.
Z okazji dwudziestolecia działalności Pracowni Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej zostały zorganizowane dwie jubileuszowe wystawy, na których prezentowane są zdjęcia archiwalne – byłych uczestników zajęć oraz zdjęcia współczesne przygotowane przez nauczyciela oraz dzieci i młodzież obecnie biorących udział w zajęciach zespołów fotograficznych. Obie wystawy ukazują Stare Miasto w Lublinie w postaci zdjęć wykonanych w tonacji czarno – białej, sepii lub w odcieniach jednej barwy. Zamierzeniem było, aby obie wystawy były monochromatyczne, gdyż już samo ograniczenie barw w obrazach fotograficznych wymusza na młodych twórcach i ukazuje ich artyzm w poszukiwaniu ciekawych ujęć tematu i sposobie realizacji własnej wizji artystycznej. Na wystawach znajdują się prace fotograficzne wykonane w różnych technikach, począwszy od fotogenicznych obrazków, klasycznej fotografii analogowej, fotomontaży, pseudosolaryzacji, fotografii otworkowej, wprowadzeniu elementów luksografii i zastosowaniu różnych zabiegów w celu uzyskania efektów specjalnych w ciemni tradycyjnej, poprzez techniki mieszane i fotografię cyfrową, aż po fotografikę.
Uroczystość jubileuszową patronatem honorowym objęli: Wojewoda Lubelski – Przemysław Czarnek, Marszałek Województwa Lubelskiego – Sławomir Sosnowski, Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk, Lubelski Kurator Oświaty – Krzysztof Babisz.