fbpx

Historia wolontariusza Bramy Grodzkiej, który zginął w wojnie na Ukrainie. Prezentacja książki „Amor(t)e” Ołeksandry Iwaniuk

14 lutego 2017
Komentarze wyłączone
1 006 Wyświetleń

amorte17 lutego o 18:00 w Domu Słów odbędzie się prezentacja książki “Amor(t)e” Ołeksandry Iwaniuk będzie jednocześnie wieczorem pamięci o Ukraińcu, silnie związanym z Lublinem i “Bramą Grodzką – Teatrem NN”, tragicznie zmarłym Juriju Matuszczaku, który w 2014 roku zginął na wojnie w Ukrainie. Udział wezmą autorka książki Ołeksandra Iwaniuk i Franceska Leonardi – jedna z bohaterek książki.

Na początku 2013 roku Włoszka Franceska pojechała do Doniecka na Ukrainę uczyć się języka rosyjskiego, gdzie przypadkowo spotkała nauczyciela historii i aktywistę społecznego Jurę. Jurij marzył o tym, by zrobić z Doniecka prawdziwe ukraińskie miasto, dla tego celu był gotów poświęcić nie tylko sukces, pieniądze, szczęście osobiste, ale i życie. Jednak czy łatwo jest być razem z donieckim patriotą w obcym kraju, gdzie zaczyna się kolejna rewolucja, a następnie wojna? Nie mogąc rozstać się z Jurą, Franceska znalazła się w centrum walki za miasto podczas Majdanu i początku okupacji rosyjskiej. Kiedy Jurij trafił na „czarne listy”, zmuszeni byli opuścić Donieck, jednak Jura nie poddał się. Gdy Franceska szukała pracy, Jurij szukał batalionu ochotniczego. Jest to poruszająca historia na podstawie prawdziwych wydarzeń. To opowieść o styczności dwóch światów, w których panują niekończące się namiętności, walka, rozpacz i nadzieja.

Ołeksandra Iwaniuk – Ukrainka, ur. w Kijowie, politolożka, pisarka, poetka. Absolwentka Narodowego Uniwersytetu “Akademia Kijowsko-Mohylańska” i College of Europe. Doktorantka Wydziału Politologii UMCS w Lublinie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Jurij Matuszczak urodził się w Doniecku 15 lutego 1987 roku. Od czasów dzieciństwa interesował się ukraińską historią, w 2004 roku zaczął naukę na wydziale historycznym na Narodowym Uniwersytecie w Doniecku. W październiku 2006 roku, na trzecim roku studiów, Jurij razem z przyjaciółmi założył organizację pozarządową „Поштовх” / „Posztowch”, która już w ciągu roku stała się jedną z najaktywniejszych organizacji w regionie Donieckim. Po ukończeniu studiów Jurij rok spędził w Lublinie, w Polsce, będąc wolontariuszem „Bramy Grodzkiej – Teatru NN”, gdzie pracował nad projektem przywracającym pamięć o wydarzeniach roku 1943 na Wołyniu. Kiedy wrócił na Ukrainę, aktywnie uczestniczył w rewolucji na Majdanie, był współorganizatorem Majdanu w Doniecku, stworzył samoobronę Doniecka dla bezpieczeństwa uczestników protestów, a kiedy zaczęła się wojna, zgłosił się jako ochotnik do batalionu „Dnipro-1”. Pod koniec sierpnia 2014 roku, podczas wyjścia z tak zwanego „zielonego korytarza”, kolumna, w której znajdował się Jurij, została rozstrzelana przez wojsko rosyjskie. Dekretem Prezydenta Ukrainy pośmiertnie uhonorowany orderem „Za męstwo” III stopnia.

 

Komenatrze zostały zablokowane