fbpx

Idę do pracy

25 sierpnia 2014
Komentarze wyłączone
1 033 Wyświetleń

0CNatalia, Renata, Kasia, Joanna, Paulina, Justyna, Irmina, Monika, Justyna i Sylwia – 10 bezrobotnych kobiet z Lublina w przedziale wiekowym 20–40 lat. Kilka z nich to mieszkanki domu samotnej matki. Zrezygnowane, bez perspektyw na przyszłość, z przeszłością, o której wolałyby zapomnieć.

W lutym 2014 r. studentki Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie w ramach pracy dyplomowej zorganizowały projekt socjalny „Idę do pracy“. Większość studentów skupia swoje działania na pracy z dziećmi lub osobami starszymi mieszkającymi w różnego rodzaju placówkach pomocy społecznej. W tym przypadku było inaczej.

Z uwagi na to, że w kręgu moich zainteresowań jest problematyka bezrobocia wśród kobiet, zależało mi, żeby odbiorcami projektu była właśnie ta grupa. Biorąc pod uwagę moje dotychczasowe doświadczenie zawodowe w pracy przy realizacji różnego rodzaju szkoleń na rzecz bezrobotnych oraz podopiecznych lubelskiego MOPR-u, chciałam stworzyć projekt, którego celem będzie aktywizacja zawodowa wybranej przeze mnie grupy. Zależało mi, by uzyskać efekt profesjonalnego działania szkoleniowego– mówi Anna Chojak, osoba z ogromem pozytywnej energii, pomysłodawczyni akcji, która nie ukrywa, że na co dzień ma dużą potrzebę zaspakajania ciekawości światem i ludźmi.

Jednym z założeń w realizacji projektów socjalnych jest pozyskanie partnerów i funduszy; trzeba dotrzeć do firm, instytucji i osób prywatnych, które zrealizują swoje usługi nieodpłatnie lub mogą wesprzeć projekt finansowo. To niewątpliwie najtrudniejszy etap, ale też przynoszący najwięcej satysfakcji w chwili, kiedy projekt kończy się sukcesem. Jednym z pomysłów na pozyskanie pieniędzy było zorganizowanie kiermaszu własnoręcznie robionych bombek świątecznych.

Z wywiadu poprzedzającego projekt wynikało, że uczestniczki są długotrwale bezrobotne i posiadają małe dzieci. – Chciałyśmy przede wszystkim udzielić im wsparcia. Szukałyśmy takich rozwiązań, które wpłynęłyby na ich sposób postrzegania siebie, swojej sytuacji i poczucie własnej wartości – wspomina Anna Chojak.

Z pozyskanych funduszy (pochodzących spoza unijnych dotacji) i przy wsparciu lubelskich firm ostatecznie udało się: zorganizować kurs z zakresu obsługi komputera i kasy fiskalnej, zajęcia z aktywnych form poszukiwania zatrudnienia, warsztaty z psychologiem i doradcą zawodowym, spotkanie ze stylistką i wizażystką. Przysłowiową wisienką na torcie była sesja zdjęciowa poprzedzona zmianą wizerunku, której autorem jest znany lubelski fotografik Robert Pranagal. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu jednego z salonów fryzjerskich uczestniczki projektu „dostały“ nową fryzurę, kolor włosów, a makijażystka postarała się o profesjonalny make-up. Projekt okazał się strzałem w dziesiątkę. Kilka z uczestniczek znalazło pracę, pozostałe nie dają za wygraną i nadal aktywnie jej poszukują. Zintegrowały się, wzajemnie się wspierają, podniosły swoje poczucie wartości, czują się bardziej atrakcyjne, a przez to także bardziej przebojowe. Chciałoby się powiedzieć: powodzenia na nowej drodze życia.

Tekst Marta Mazurek

Foto Robert Pranagal

Wizaż Berta Stępkowska

Anna Chołota Studio Fryzur i Stylizacji

Sesję przeprowadzono w Studio Klas Fotograficznych XIV Liceum  Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie.

Komenatrze zostały zablokowane