fbpx

Implanty – Twoje trzecie zęby!

3 lutego 2017
Komentarze wyłączone
1 329 Wyświetleń

IMG_9264W obecnych czasach coraz większa grupa pacjentów z brakami w uzębieniu decyduje się na odbudowę za pomocą implantów zębowych. Dzięki nowoczesnym technikom w klinikach Centrum Stomatologii i Implantologii ALDENT S.C. zabieg implantacji jest mało inwazyjny. Wykonuje się go w komputerowym znieczuleniu miejscowym. Uzupełnienia protetyczne, takie jak korony, mosty lub protezy stosuje się obecnie rzadziej właśnie z powodu implantów. Na temat korzyści wynikających ze stosowania implantów rozmawiamy z dr. Grzegorzem Paradowskim.

Co to jest implant zębowy?

– Jest to nic innego jak tytanowa śruba z zewnętrznym gwintem do stabilizacji w kości oraz z wewnętrznym gwintem do przymocowywania różnych elementów protetycznych, np. zaczepy do protezy lub koron. Nasz organizm traktuje implanty jak coś neutralnego i dlatego wszczepy takie zrastają się z kością jak coś naturalnego. Proces ten określa się jako osteointegracja.

Dla kogo przeznaczone są implanty?

– Implanty wskazane są dla wszystkich pacjentów z brakami w uzębieniu. Podstawowym kryterium w kwalifikacji pacjenta do zabiegu jest odpowiednia ilość kości w szczęce lub żuchwie, tak aby nasi lekarze implantolodzy mogli umieścić i zakotwiczyć tam implant.

Jak przebiega zabieg implantacji?

– Pacjent implantologiczny musi zostać przygotowany do zabiegu w odpowiedni sposób. W klinikach CSK Aldent S.C. przed implantacją wykonujemy badanie tomografii komputerowej żuchwy i szczęki (CT). Badanie to służy nam do ustalenia warunków kostnych u danego pacjenta. Po pozytywnej analizie przechodzimy do przygotowania jamy ustnej (sanacja), tzn. u każdego pacjenta eliminujemy czynne ogniska próchnicy, zakażone zęby, kamień, osady nazębne i inne stany zapalne. W klinikach CSK Aldent S.C. przed samym zabiegiem wykonujemy profesjonalne oczyszczanie zębów (POZ), o czym pisaliśmy w poprzednim wydaniu lubelskiego magazynu LAJF (nr 2016​/9/42). Implantacja jest całkowicie bezbolesna, ponieważ przeprowadzamy ją w komputerowym znieczuleniu miejscowym, a polega ona na wprowadzeniu implantu w podłoże kostne żuchwy lub szczęki. Następnie ranę zszywa się, a implant zrasta się z kością od 4 do 6 miesięcy. W niektórych przypadkach implanty możemy obciążać protetycznie natychmiast po zabiegu. Po okresie osteointegracji lekarz dentysta odsłania implant przez dziąsło i pobiera wyciski do przygotowania odpowiedniej pracy protetycznej.

A co jeśli u pacjenta jest zbyt mało kości do wprowadzenia implantu?

– Jeśli u pacjenta są duże zaniki kości, przystępujemy do zabiegów regeneracyjnych, które mają na celu zwiększenie objętości podłoża kostnego i przygotowania go do wprowadzenia implantu. W naszych klinikach dysponujemy nowoczesnymi biomateriałami, które odbudowują brakującą kość w ciągu 4–9 miesięcy. Innowacyjną metodą wspomagającą regenerację tkanek wykorzystywaną w Centrum Stomatologii i Implantologii jest aplikacja osocza bogatopłytkowego uzyskiwanego z krwi pacjenta.

Dlaczego warto odbudowywać zęby za pomocą implantów?

– Utrata zęba jest obarczona poważnymi konsekwencjami dla zdrowia naszej jamy ustnej, ponieważ sąsiednie zęby zaczynają się pochylać, chcąc zamknąć szparę po utraconym sąsiadującym zębie, zęby przeciwstawne wykorzeniają się, dążąc do kontaktu z utraconym zębem, przednie zęby zaś ulegają szybszemu zużyciu (ścieraniu się). Dochodzi również do powolnych zmian w stawie skroniowo-żuchwowym. Korony i mosty oparte na implantach imitują naturalne zęby i zapobiegają tym wszystkim niekorzystnym procesom i dlatego implanty zębowe obecnie można nazwać trzecimi zębami.

Dr Grzegorz Paradowski – lekarz implantolog, współwłaściciel klinik Centrum Stomatologii i Implantologii ALDENT S.C. w Lublinie, członek Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego (PSI), International Congress of Oral Implantologists (ICOI) oraz Deutsche Gesellschaft für Orale Implantologie (DGOI).

aldent_3

Komenatrze zostały zablokowane