fbpx

Inspiracje z natury

24 lipca 2014
Komentarze wyłączone
1 680 Wyświetleń
mod. Michalina Dziel

Michalina Dziel

Natura, jako źródło inspiracji, pozwala na korzystanie z różnorodnej gamy motywów. Zasoby wzorców w postaci kolorów, form i zjawisk odnajdziemy na każdym poziomie jej komplikacji. Zarówno zaczynając od spojrzenia krajobrazowego, jak i detalicznego, mamy możliwość doszukiwania się szeroko pojętego piękna. W naturze zamknięta jest najdoskonalsza estetyka, dzięki czemu wzorowanie się na jej dowolnych formach umożliwia uzyskanie wspaniałych efektów.

Zależności zaczerpnięte z przyrody wykorzystać możemy również w stylizacjach, zarówno ubioru, makijażu, jak i włosów. Wykorzystujmy gotowe wzorce, przenosząc układy grafik, kształtów i barw, na przykład ze skrzydeł motyli czy barwnych kwiatostanów, jako inspiracji do make-upów, strojów i dodatków. Metalowa broszka bądź spinka do włosów w kształcie ważki czy wzory liści paproci na materiale nie tylko są piękną ozdobą kreacji, ale zaserwowane z gustem nadają jej wymowności.

Aby w każdym procesie twórczym (stylizacje, fotografia, malarstwo, rysunek, rzeźba) osiągnąć satysfakcjonujące nas rezultaty, muszą zostać utrzymane odpowiednie warunki. Najważniejszą rolę, prócz umiejętności technicznych, gustu i doświadczenia autora, odgrywa wrażliwość. Pozwala ona na kreatywne interpretowanie zachodzących procesów czy motywów oraz pokazywanie ich we właściwy sposób. Dzięki niej możliwy jest rozwój emocjonalny człowieka oraz jego pojęcie artyzmu.

Pamiętajmy, że zmysł wzroku odgrywa w naszym życiu najważniejszą rolę. Obraz determinuje nasze samopoczucie, ponieważ instynktownie poszukujemy elementów pięknych. Dlatego tak ważne w kreowaniu jest zachowanie równowagi pomiędzy formą a treścią oraz czytelności, różnorodności i rozpoznawalności prezentowanych tematów. Oddziałując barwą, światłem, formą i kompozycją, można wpływać na odbiorców i ukazywać im nową estetykę, której nie dostrzegają, oraz wywołać emocje, których się nie spodziewali.

Foto, tekst, make-up, kostiumy: Paweł Totoro Adamiec

PAWEŁ TOTORO ADAMIEC
Fotograf, charakteryzator, projektant; wykładowca KUL, Lubelskiej Szkoły Fotografii i SPPSS Lublin. Współzałożyciel Fundacji Kultury Audiowizualnej beetle.pl oraz członek składu Agencji Multimedialnej kaiju.pl. Autor okładki do pierwszej polskiej encyklopedii mody Fashion Book Poland. Laureat Żurawi 2011. W swoich pracach ukazuje mocno teatralną i zniekształconą rzeczywistość wraz z wprowadzonymi w nią osobliwymi postaciami. Tworząc kreacje i makijaże, często sięga po nietypowe materiały i techniki. Inspiracje odnajduje w przyrodzie, baśniach, muzyce oraz w świecie mody, stawiając na innowacyjność przedstawionych historii oraz na możliwość dowolnej ich interpretacji.

 

Komenatrze zostały zablokowane