fbpx

Jakie są rezultaty projektu EduLublin?

19 lutego 2021
631 Views

153 szkoły i  placówki oświatowe, 10 tys. nauczycieli i pracowników, ponad 54 tys. uczniów objętych projektem, a do tego jednolite narzędzia pracy dla całej lubelskiej oświaty. Miasto podsumowało realizowany od 2015 roku pionierski projekt  informatyczno-oświatowy. Przygotowana z tej okazji publikacja pt. „EduLublin – cyfrowa rzeczywistość” przybliża szczegóły prowadzonych działań oraz podsumowuje efekty cyfrowych inwestycji, w tym wdrożenia centralnego systemu do kompleksowej obsługi miejskich jednostek oświatowych.

Od 2015 roku realizowaliśmy bardzo skomplikowany i rozbudowany projekt informatyczny dla jednostek oświatowych Miasta Lublin współfinansowany ze środków europejskich. Podjęliśmy się realizacji tego trudnego i pionierskiego przedsięwzięcia, aby utworzyć centralny system do kompleksowej obsługi gminnych jednostek oświatowych, a tym samym wspomóc zarządzanie oświatą w sferze organizacyjnej i dydaktycznej oraz rozwinąć e-usługi skierowane do mieszkańców Lublina. Zaplanowane i konsekwentne działania sprawiły, że w marcu ubiegłego roku lubelskie szkoły były przygotowane do funkcjonowania w zmieniającej się rzeczywistości  – podjęcia i prowadzenia edukacji zdalnej z wykorzystaniem wygodnego oprogramowania zintegrowanego z dziennikiem lekcyjnym. Jesteśmy jednym z niewielu miast w Polsce, które wdrożyło edukację zdalną w ujednoliconych, bezpiecznych rozwiązaniach chmurowych, a Lublin postrzegany jest, jako lider edukacji. Lubelska szkoła przyszłości to szkoła wykorzystująca nowoczesne technologie jako nierozerwalne ogniwo procesu dydaktyczno-wychowawczego. W ten sposób staramy się jak najlepiej przygotować dzieci i młodzież do funkcjonowania we współczesnym świecie  – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Celem projektu EduLublin było utworzenie centralnego systemu do kompleksowej obsługi miejskich jednostek oświatowych. Wdrożone usługi pozwoliły na zarządzanie ponad 8 tysiącami komputerów w miejskich szkołach. Po wdrożeniu placówki otrzymały szerokopasmowy miejski Internet połączony z Ogólnopolską Siecią Edukacyjną, aplikacje oraz centralny system do pracy zdalnej. Ujednolicony dla wszystkich szkół dziennik elektroniczny umożliwił integrację z rozwiązaniami chmurowymi Microsoft, co w stanie epidemii pozwoliło na uruchomienie zdalnego nauczania.

Realizacja projektu objęła 27 obszarów funkcjonalnych, między innymi takich jak: rekrutacja, obowiązek szkolny, dotacje podręcznikowe, stypendia, dziennik, plan lekcji, biblioteka, stołówka i magazyn, obsługa przedszkola/bursy, sprawozdawczość oświatowa czy planowanie i analiza budżetu jednostki.

Publikacja „EduLublin – cyfrowa rzeczywistość” powstała w ramach promocji i podsumowania projektu „Opracowanie i wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego dla jednostek oświatowych miasta Lublin” dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Więcej o projekcie na stronie Lublin.eu.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Leave A Comment