fbpx

Konfrotacje Teatralne

17 września 2014
Komentarze wyłączone
640 Wyświetleń

konfrontacje16 września w Centrum Kultury w Lublinie odbyła się konferencja prasowa, która zapowiedzią zbliżającej się XIX edycji Konfrontacji Teatralnych. W trakcie trwania spotkania został udostępniony pełny program jaki przewidziano na tę edycję festiwalu.

Konfrontacje Teatralne zostały po raz pierwszy zorganizowane w 1996 roku przez przedstawicieli lubelskiego środowiska teatralnego z Januszem Opryńskim na czele. W przeciągu ostatnich dziesięciu odsłon wydarzenia prezentowane były spektakle teatrów z całego świata. XIX edycja festiwalu proponuje widzom trzy nurty, wokół których będzie skupiony tegoroczny festiwal: kolektyw, tożsamość i Rumunia. Organizatorzy tegorocznego wydarzenia przygotowali spektakle zgrupowań artystycznych z najróżniejszych zakątków Europy np. Gob Squad (niemiecko- brytyjska grupa) She She Pop(Niemcy) czy też bardziej znany Pig Iron(Filadelfia).

            Pierwszy nurt będzie dotyczył na wymienionych wyżej zespołach i grupach połączonych ze sobą trwałą współpracą, dla których kolektyw jest ważniejszy niż jednostka. Dzięki ich obecności możliwa będzie kontynuacja ubiegłorocznych pytań związanych z instytucją teatru i jego miejsca na europejskiej scenie kulturowej.

            Kolejny nurt będzie skupiał się na szeroko pojętych sztukach artystycznych z Rumunii. Ich przedstawicielami są chociażby Gianina Cărbunariu, Dan Perjovschi,Manuel Pelmus i Vava Ştefănescu,będący również współtwórcami Pawilonu Rumuńskiego zaprezentowanego podczas Biennale w Wenecji w 2013 roku.

            Ostatnia kwestia ma dotyczyć tożsamości, zarówno politycznej, kulturowej, seksualnej jak i społecznej. Każdemu z nurtów towarzyszyć będzie projekcja filmowa oraz dyskusje zarówno z prowadzącymi jak i , w niektórych przypadkach z twórcami widowiska.

            Festiwal, trwający od 9 do 19 października, jak podkreślają organizatorzy, oprócz bycia przeglądem spektakli teatralnych ma przede wszystkim pełnić funkcje kulturotwórczą. Ma promować mniej lub bardziej znane grupy czy nurty teatralne, ma poszerzać kulturalne horyzonty odbiorców jak też zachęcać ich do debaty na temat problemów przewijających się w trakcie widowisk. Konfrontacje Teatralne są zatem propozycją dla każdej osoby, która ceni sobie rozrywkę wykraczającą poza typowe, codzienne schematy.

Magdalena Sienkiewicz

Komenatrze zostały zablokowane