fbpx
WAŻNE
IKEA inwestuje pół miliarda złotych (20 lutego, 2024 4:43 pm)
LPEC podsumowuje rok 2023. (20 lutego, 2024 4:38 pm)
Ile kosztuje wynajęcie billboardu w Lublinie? (30 stycznia, 2024 11:30 pm)
Lublin – mieszkania na sprzedaż (16 stycznia, 2024 7:09 pm)
Wyjątkowy Jarmark na Rybnej (15 grudnia, 2023 3:38 pm)

Konkurs na projekt pomnika

19 lutego 2017
Komentarze wyłączone
710 Wyświetleń

RadziszewskiKUL ogłosił konkurs na projekt pomnika ks. Idziego Radziszewskiego, pierwszego rektora uniwersytetu. Upamiętnienie w przestrzeni miejskiej pierwszego rektora uczelni wiąże się ze zbliżającym się jubileuszem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ks. Idzi Radziszewski, wybierając Lublin na siedzibę katolickiego uniwersytetu, w znaczący sposób wpłynął na późniejszy rozwój miasta, które dziś jest prężnym ośrodkiem akademickim.

Pomnik ma stanąć na skwerze abp. Józefa Życińskiego, znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni (u zbiegu ulicy Radziszewskiego i Alei Racławickich, pomiędzy CSK a hotelem Mercure), w związku z tym konkurs obejmuje nie tylko projekt pomnika, ale także koncepcję zagospodarowania jego bezpośredniego otoczenia. Nagrodą dla zwycięzcy jest realizacja projektu oraz 30 tys. zł. Regulamin przewiduje także przyznanie nagród dodatkowych w wysokości 70 tysięcy złotych. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 marca,  projekt trzeba będzie przygotować do 7 czerwca a 12 czerwca poznamy zwycięzcę.

 

Regulamin konkursu stawia przed projektantami następujące jego cele:

„Wzbogacenie przestrzeni miasta Lublina o dzieło artystyczne o charakterze oryginalnym, niepowtarzalnym i atrakcyjnym, zgodnym z otoczeniem materialnym i społecznym. W związku z tym przedstawione prace wykonane przez uczestników konkursu powinny:

– być realizacją potrzeby godnego uhonorowania i upamiętnienia ks. Idziego Radziszewskiego,

– harmonijnie wpisać się w krajobraz miasta, urbanistycznie i architektonicznie akcentując jeden z krańców głównej reprezentacyjnej ulicy Lublina,

– stworzyć kolejną wysokiej jakości przestrzeń publiczną, kompozycyjnie oraz funkcjonalnie powiązaną z istniejącą architekturą,

  • w zakresie zagospodarowania przestrzennego – stworzyć węzłowy punkt kompozycji przestrzeni skweru z wykształconą dominantą rzeźbiarską, który w sposób maksymalnie efektywny – przy istniejących uwarunkowaniach – integruje otoczenie w sensie kompozycyjnym i funkcjonalnym”.

 

Komisja konkursowa złożona m.in. z historyków sztuki, artystów-rzeźbiarzy i architektów krajobrazu wyłoni najlepszy projekt, który będzie harmonijnie wpisywał się w przestrzeń i współgrał z otoczeniem. Przy ocenie prac będą brane pod uwagę przede wszystkim walory artystyczne pomnika, kompozycja przestrzenna, rozwinięcie detalu architektonicznego bryły i twórcze, oryginalne rozwinięcie przesłania ideowego. Ponadto komisja będzie brała pod uwagę właściwe rozwiązania przestrzenne w powiązaniu z najbliższym otoczeniem, ekspozycję pomnika z uwzględnieniem kierunków osi widokowych, sposób zagospodarowania terenu pomnika, trwałość i odporność przyjętych rozwiązań na eksploatację w warunkach miejskich oraz stopień realności realizacji pomnika i walory ekonomiczne. Koszt wykonania wszystkich prac związanych z budową pomnika oraz zagospodarowania terenu (wraz z dokumentacją) musi się zmieścić w kwocie 390 tys. zł. Organizatorzy przewidują wystawę pokonkursową, na której zaprezentowane zostaną najlepsze prace.

 

Szczegóły konkursu na:

 

http://bip.kul.lublin.pl/konkurs-na-opracowanie-projektu-rzezbiarsko-architektonicznego-pomnika-ks-idziego-radziszewskiego,art_72629.html

Komenatrze zostały zablokowane