fbpx

Kozłówka u progu nowego sezonu

17 marca 2016
Comments off
985 Views

Muzeum kozłowieckie można zwiedzać już od 18 marca a tymczasem w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie przy ul.Bursztynowej odbyła się konferencja prasowa związana z rozpoczęciem tegorocznego sezonu turystycznego. Uczestniczyły w niej Dyrektor Muzeum Anna Fic-Lazor i kustosz Karolina Wilkowicz. Spotkaniu z mediami towarzyszyła lekcja muzealna prowadzona przez edukatorkę Magdalenę Pilsak oraz wystawa ilustracji ze starych książek dla dzieci, będących w zbiorach kozłowieckich. Na konferencji oficjalnie zadebiutował znak wszystkich wydarzeń kulturalnych w Kozłówce. Znajduje się na nim graficzna sylwetka pawia oraz napis „Piękno, Autentyzm, Wyjątkowość”. Nowe logo jest wynikiem prac związanych z wdrażaniem strategii promocyjno marketingowej Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Konferencja była również okazją do poinformowania o nowych zakupach. Od teraz można podziwiać w pałacowej jadalni fajansowy rodowy serwis Zamoyskich, który powstał w XIX w. we francuskiej manufakturze w Gien. Został wyeksponowany, wraz z kryształowym serwisem kieliszków Baccarat.

W nadchodzącym sezonie interesująco zapowiadają się wystawy czasowe. W tym roku będą one dotyczyć zagadnień związanych z dzieciństwem, zabawami i wychowaniem arystokratów i ziemian w ubiegłych wiekach. Już 29 kwietnia w pałacowej Teatralni zostanie otwarta wystawa „Bakalaureaty arystokraty”. Będzie ona prezentować różne etapy dorastania ze szczególnym uwzględnieniem historii rodziny Zamoyskich. Ramy czasowe planowanej ekspozycji rozciągają się od Jana Zamoyskiego (1542–1605), kanclerza wielkiego koronnego i założyciela Akademii Zamojskiej – pierwszej prywatnej uczelni, poprzez młodość oraz proces kształcenia szlachciców na przestrzeni XVII–XIX w. do pierwszej połowy XX w. Część ekspozycji zostanie zaaranżowana na pokój dziecięcy z minionych wieków. Wątek rodzinny Zamoyskich pokażą portrety i wizerunki przedstawicieli rodu, a także pamiątki, przedmioty osobiste, materiały archiwalne i epistolograficzne, związane z wybranymi postaciami z rodziny Zamoyskich. Wystawie będą towarzyszyć: ekspozycja prezentująca ilustracje z kart dawnej literatury dziecięcej (czynna od czerwca 2016 r.), lekcje muzealne nawiązujące do tematyki dawnych gier i zabaw oraz edukacji naszych pradziadków, katalog wystawy oraz zaplanowana na jesień sesja naukowa odnosząca się do okresu dzieciństwa i edukacji młodych ziemian i arystokratów.

W lipcu przy kaplicy pałacowej zostanie przygotowana ekspozycja poświęcona Księdzu Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, upamiętniająca jego obecność i działalność w Kozłówce w latach 1940–1941.

Uczestników konferencji prasowej mogła zaskoczyć jej lokalizacja, która jest spowodowana współpracą z Miejską Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Jej wynikiem będzie wystawa „Z pałacowej biblioteki”, eksponowana w kwietniu w lubelskiej galerii „Okna”. Muzeum będzie również obecne podczas dużych wydarzeń kulturalnych rangi ogólnopolskiej (Noc Muzeów, Narodowe Czytanie) i światowej (Dzień Wolnej Sztuki).

Monika Januszek- Surdacka

Comments are closed.