fbpx
WAŻNE
Europejskie Dni Archeologii w Lublinie (10 czerwca, 2023 9:52 am)
“Zmysły i emocje” – wystawa (9 czerwca, 2023 11:44 am)
700-lecie Wilna na Litewskim (7 czerwca, 2023 9:54 am)
W lubelskim Teatrze Muzycznym w czerwcu! (6 czerwca, 2023 8:55 am)

KUL – lubelska wystawa w Senacie RP

19 kwietnia 2015
Komentarze wyłączone
1 237 Wyświetleń

SENAT-TK-20150415-013Jan Paweł II w czasie swego długiego pontyfikatu wielokrotnie rozmawiał z głowami państw i przemawiał w różnych parlamentach. Dziś po raz  kolejny „przemawia” w wysokiej izbie polskiego parlamentu z plansz poświęconej jemu wystawy. (…) Jestem zaszczycony, że w roku, który w Polsce w sposób szczególny poświęcony jest Świętemu Janowi Pawłowi II, mogę otwierać tu – w gmachu Senatu wystawę „Jan Paweł II – dar Polski dla świata”, przygotowaną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, od 2005 roku noszącym imię Jana Pawła II” – mówił rektor KUL ks. prof. Antonii Dębiński na otwarciu wystawy w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej.

Wystawa przygotowana została w ubiegłym roku w związku z kanonizacją Patrona uczelni. Wszyscy odwiedzający budynki Senatu będą mieli okazję ją obejrzeć do 24 kwietnia. By trafić do jak najszerszej grupy odbiorców ekspozycja przygotowana została w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim. Ze względu na zróżnicowanie znajomości osoby i nauczania Papieża w różnych krajach świata, tablice zostały przygotowane w możliwie uniwersalny sposób. Są to ułożone tematycznie cytaty, kopie dokumentów i opatrzone komentarzami zdjęcia. Ukazują życie i najważniejsze aspekty pontyfikatu Jana Pawła II, między innymi działania na rzecz dialogu międzyreligijnego, chorych i potrzebujących, nauczanie skierowane do młodzieży i rodzin. Ekspozycja była już pokazywana w wielu miejscach zarówno w kraju, jak i za granicą (m.in. w Parlamencie Federalnym w Ottawie, Parlamencie Europejskim, Konsulacie Generalnym RP w Toronto i ośrodkach polonijnych USA i Kanady).


Wystawę przygotował Uniwersytet Otwarty KUL we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół KUL, Urzędem Miasta Lublin oraz Polish Canadian Business and Professional Association of Windsor. Patronat nad wystawą objęli: Marszałek Senatu RP pan Bogdan Borusewicz, Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz, Prezydent Miasta Lublin pan Krzysztof Żuk oraz Metropolita Lubelski Arcybiskup Stanisław Budzik.

W Senacie wystawa została zaprezentowana na zaproszenie przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu – senatora Grzegorza Czeleja. Otwarcia dokonał marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. W wernisażu uczestniczyli także m.in. Metropolita Lubelski i Wielki Kanclerz KUL abp Stanisław Budzik, Metropolita Warszawski kard. Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.

Zdjęcia: Tomasz Koryszko, KUL

Komenatrze zostały zablokowane