Jest ich w Polsce ponad 30. Głównie realizują repertuar dla dzieci, ale zdarza się, że również dla dorosłych. Teatr lalkarski w Polsce miewa się dobrze, a organizowane co roku Ogólnopolskie Puławskie Spotkania Lalkarzy są tego najlepszym dowodem. Za nami już 47. edycja przeglądu. Przez cztery majowe dni Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” rozbrzmiewał śmiechem, zabawą i energią dzieci i dorosłych, którzy wzięli udział w wydarzeniu organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Puławska publiczność miała szansę obejrzeć 8 widowisk lalkowych w wykonaniu zespołów amatorskich z m.in. Ostrowa Lubelskiego, Tarnowa, Wrocławia, Żabna, Lublina, Żytna i Puław, a także dwa pokazy metodyczne teatrów zawodowych – monodram Adama Walnego z Warszawy – „Don Kichot” i „Calineczkę na marionetki i fortepian” Sceny Elffów z Warszawy. Pierwszy dzień przeglądu zaczął się Balem Lalkarza, zaś później poza oglądaniem widowisk były warsztaty teatralne oraz wspólne działania, takie jak gry terenowe, przygotowanie flash moba pokazywanego potem w puławskiej Galerii Zielonej, a także wspólny grill. Ostatniego dnia przeglądu został zaprezentowany film o czterech dniach wspólnego przebywania i budowania wzajemnych relacji braci lalkowej z całej Polski.
Imprezami towarzyszącymi Spotkaniom są konkursy na najciekawszą lalkę i najbardziej interesujący plakat. Pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy plakat zajęła Zuzanna Moskalik za pracę pt. „Pipi”, której opiekunem była Monika Mocarska, a która została wykorzystana do zaprojektowania tegorocznego plakatu Ogólnopolskich Puławskich Spotkań Lalkarzy.
Wydarzeniu towarzyszyła też prezentacja lalek i rekwizytów z Teatru H. Ch. Andersena w Lublinie. Każdego roku ważnym elementem przeglądu jest także konkurs na najciekawszą fotografię Spotkań Lalkarzy. Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji będzie miało miejsce w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie we wrześniu, zaś efekty podsumowujące poprzednią edycję przeglądu w formie wystawy retrospektywnej autorstwa puławskiego fotografika Daniela Mroza można oglądać w Galerii Aneks Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”.
Tekst Marta Mazurek
Foto Daniel Mróz