fbpx

Letnie studium miasta

25 sierpnia 2018
869 Views

W niedzielę 26 sierpnia rozpoczyna się Urban Summer School: Open Form – Letnie Studium Miasta dla badaczy architektury. Jest to międzynarodowy i interdyscyplinarny projekt, którego poligonem doświadczalnym w tym roku staną się realizacje pary polskich architektów – Oskara i Zofii Hansenów, w Lublinie, Szuminie i Warszawie.

Do udziału w projekcie zgłosiło się 280 kandydatów  z 40 krajów, spośród których wybrano 18 uczestników z 15 krajów na 4 kontynentach. z Polski, Niemiec, Norwegii, Ukrainy, Rumunii, Tajwanu, Kosowa, Argentyny, Tunezji, Chorwacji, Republiki Południowej Afryki, Azerbejdżanu, Filipin, Wietnamu, Chin i Bułgarii. W trakcie 14 dni intensywnej pracy w trzech lokalizacjach, uczestnicy spojrzą na problemy polskiej przestrzeni i blokowisk z całkowicie nowych pozycji badawczych. Analiza przeprowadzona przez uczestników będzie wieloaspektowa, bowiem ich doświadczenia i profesje obejmują nie tylko architekturę, urbanistykę czy projektowanie przestrzenne, ale też psychologię społeczną, socjologię oraz komparatystykę.  – Poszukiwanie nowych sposobów opowiadania o polskiej architekturze to jedna z misji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Kontekst międzykontynentalny w szukaniu nieoczywistych form rewitalizacji przestrzeni wspólnych – jak te na osiedlu Słowackiego w Lublinie – może nas zaskoczyć.”- podkreśla Izabela Pastuszko, zastępca dyrektora Narodowego Intytutu Architektury i Urbanistyki, a także komisarz projektu. – Praca w grupie młodych badaczy z bardzo zróżnicowanymi zainteresowaniami i wykształceniem może być ciekawym wyzwaniem i przynieść wartościowe rezultaty. Wymiar międzynarodowy Letniego Studium Miasta wniesie świeżość w dyskusję o przestrzeni naszych osiedli mieszkaniowych, a wszyscy uczestnicy mają szansę nauczyć się wiele od siebie nawzajem. – dodaje Kacper Kępiński, specjalista ds. edukacji w NIAiU oraz koordynator projektu

Projekt realizowany jest we współpracy z Centrum Historii Miejskiej Europy ŚrodkowoWschodniej we Lwowie, które ma doświadczenie z wcześniej organizowanej szkoły letniej Wizje i Doświadczenia.  Spostrzeżenia i wnioski, dotyczące przestrzeni życia w Polsce, wypracowane w trakcie wykładów, dyskusji i pracy terenowej, zostaną przedstawione podczas otwartej prezentacji i zamykającej dyskusji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.  Oprócz kursów, warsztatów i pracy terenowej, w ramach szkoły letniej zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykłady otwarte W Chatce Żaka oraz pokaz filmu “Bloki” w reżyserii Konrada Królikowskiego. Szkole letniej towarzyszyć będzie ciekawy program wieczornych wykładów otwartych dla publiczności. Zaplanowano także warsztaty adresowane do najmłodszych. W ich trakcie będzie można odkryć tajemnice Lublina, poznać warsztat architekta, tworzyć plany, zdobyć specjalistyczną wiedzę, a przede wszystkim odnaleźć odpowiedź na pytanie- co zrobić żeby w mieście się dobrze mieszkało?

 

Wydarzenie jest realizowane w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym lubelskiego projektu „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.

 

więcej na www.niaiu.pl

 

Forma Otwarta to koncepcja, w której świetle architektura spełnia funkcję ramy dla życia i działa dopiero wówczas, gdy korzystają z niej ludzie. Materia architektoniczna nie jest dla projektanta celem w samym w sobie, lecz tłem społecznych relacji. Realizacje Hansenów wyprzedziły myślenie o projektowaniu partycypacyjnym, dostępnych mieszkaniach i przestrzeniach wspólnych. Ich architektura miała stanowić ramy codziennych rytuałów i praktyk mieszkańców. Synergia okoliczności, takich jak osiągnięcia architektów skupionych wokół CIAM i Team X, czy też rozwój technologii prefabrykacji i naciski władz Polski Ludowej na szybką rozbudowę dzielnic mieszkalnych stały się katalizatorami umożliwiającymi realizację wizji architektów-humanistów. Mając świadomość braku zindywidualizowanego podejścia do publicznej gospodarki mieszkaniowej w PRL, poszukiwali formy, która pozwoliłaby mieszkańcom stać się częścią procesu tworzenia otaczającej ich przestrzeni.

 

Leave A Comment