Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie rozstrzygnął przetarg na promocję i sprzedaż lubelskich jabłek w sieci sklepów „Stokrotka” oraz „E.Leclerc”.
W siedzibie UMWL odbyła się konferencja prasowa dotycząca promocji oraz sprzedaży jabłka lubelskiego. Akcja promocyjna w sieci „Stokrotka” na terenie 500 sklepów na terenie całego kraju potrwa do końca lutego, natomiast w sklepach „Leclerc” na terenie Lublina przez najbliższe dwa tygodnie. – Zależy nam, aby przekonywać mieszkańców nie tylko Lubelszczyzny, że miejsce pochodzenia danego produktu jest coraz ważniejszym kryterium podczas codziennych zakupów – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Organizatorzy akcji zakładają, że dzięki marketingowi internetowemu w czasie kampanii informacje promujące jabłka dotrą do blisko 30 000 osób. Dodatkowo będą kolportowane ulotki w miejscu, gdzie będą promowane owoce. W sprzedaży będą dostępne trzy odmiany lubelskich jabłek: Ligol, Jonagored i Red Prince. – Region lubelski wyróżnia duże nasłonecznienie, czyste, nieskażone powietrze oraz gleby, które idealnie sprawdzają się w przypadku uprawy jabłoni, zapewniając doskonały smak i najwyższą jakość owoców – dodaje Zbigniew Chołyk, prezes zarządu LubApple Sp. z o.o.
W ramach promocji w sieci „Stokrotka” wykorzystane zostaną: plakaty wielkoformatowe na elewacjach sklepów, plakaty A4 umieszczone przy eksponowanym produkcie,przekładka kasowa oraz reklama w gazetce sieci. Z kolei w sieci „Leclerc” będą to: siatki wielkoformatowe na terenie sklepów, plakaty, wyeksponowane miejsca sprzedaży owoców.
Do przetargu na przeprowadzenie kampanii wystartowały dwie firmy. Wybór padł na warszawską agencję Feelmotion. W zaprezentowanej podczas konferencji idei kampanii promocyjnej lubelskiego jabłka zabrakło wyrazistego hasła oraz równie wyrazistego logotypu, które mogłyby zwiększyć zainteresowanie promowanym produktem.. Nasuwa się też pytanie, czy klienci „Stokrotki” oraz „E.Leclerc” to wszyscy potencjalni odbiorcy informacji o tym, że najlepsze jabłka pochodzą z Lubelszczyzny. Biorąc pod uwagę, że statystyczne spożycie jabłek w Polsce spada – do pozyskania jest duża część rynku.
Koszt działań promocyjnych to kwota 595 000,00 brutto. Środki na realizacje kampanii pochodzą z projektu „Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego II” współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.