17 września na Starym Mieście w Lublinie odbędzie się trzecia edycja Lubelskiego Święta Młodego Cydru, jak zapowiadają organizatorzy będzie to największa z dotychczasowych. Spotykając się po raz trzeci na Lubelskim Święcie Młodego Cydru, jego organizatorzy chcą mówić nie tylko o bogactwie polskich jabłek, ale także o bogactwie cydru. – Tak jak Toskania nie mówi o winogronach, tylko o kulturze wina. Złożyliśmy obietnicę wykorzystania bogactwa naturalnego, jakim są polskie jabłka, i musimy ją spełnić. Konsumenci oczekują od nas różnorodności. Nasze działania już od miesięcy całkowicie skoncentrowane są na realizacji wizji bogactwa cydru. Święto będzie pierwszą okazją do pełnego rozsmakowania się w tej różnorodności, zapowiedzią zmian, które czekają cały rynek cydru – mówi Robert Ogór, prezes AMBRA S.A., producenta Cydru Lubelskiego.
Przypomnijmy: w pierwszym roku na Lubelskim Święcie Młodego Cydru swoją premierę miał Cydr Lubelski Młody, w drugim – Cydr Lubelski Antonówka 2015, czyli pierwszy cydr jednoodmianowy. W tym roku swój młody cydr pod nazwą Cydr Sadownika przywiezie z wzorcowej cydrowni Lubelskie Stowarzyszenie Miłośników Cydru, a Cydr Lubelski pokaże swoją premierową Niefiltrowaną Antonówkę 2016 oraz tegoroczną nowość gruszkę Perry Lubelski. Łącznie na Rynku spróbujemy kilkunastu różnych cydrów.
-Receptura Cydru Sadownika pochodzi z 1916 roku i została zaczerpnięta od mojego dziadka, który skończył szkołę w Pszczelinie (obecny Brwinów). Tajemnicą produkcji tego napoju są m.in. naturalnie występujące dzikie drożdże – zdradza Tomasz Solis, wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru. Wiceprezes Związku Sadowników RP, który prowadzi wzorcową cydrownię w Mikołajówce.
Tego dni w cydrze rozsmakuje się wiele miejsc, restauracje wyróżnione tytułem „Miejsce Inspiracji” wzbogacą swoje menu o potrawy z cydrem, a w artystycznej przestrzeni miejskiej powstanie jabłkowy mural, natomiast mieszkańcy będą mogli cieszyć się nowo posadzonym sadem.
Fascynująca historia Lublina będzie też motywem przewodnim wielkiej lubelskiej gry miejskiej.
– Całe Stare Miasto zamienimy w ogromną grę planszową – zapowiadają organizatorzy. Każdy, kto weźmie udział w grze i odkryje przynajmniej trzy z dziesięciu tajemnic Lublina, otrzyma w nagrodę premierowy Cydr Lubelski Niefiltrowana Antonówka 2016. Trasa gry będzie miała ok. 1,5 km. Znajdzie się na niej dziesięć stacji – charakterystycznych punktów ma mapie Lublina, w których na uczestników zabawy czekać będą zagadki, łamigłówki i zadania, m.in. tor przeszkód i test smaku. Udział w grze będzie świetnym pretekstem do zwiedzania zabytkowego Lublina – każda stacja to ciekawy zakątek, o którym warto dowiedzieć się czegoś więcej, np. co głosi legenda o czarciej łapie, skąd wzięła się nazwa Plac Rybny i która ulica Lublina jest najwęższa? W zabawie może wziąć udział każda osoba pełnoletnia. Wystarczy 17 września odebrać mapę i zasady lubelskiej gry miejskiej z punktu informacji Lubelskiego Święta Młodego Cydru obok Trybunału.
– Taki rozmach Lubelskiego Święta Młodego Cydru wymaga też zupełnie nowej skali muzycznego finału. W tym roku przenosimy koncert główny trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata na Błonia pod Zamkiem – zapowiada Agata Domaradzka, dyrektor marketingu AMBRA S.A.
Na festiwalowej dużej scenie wystąpią: Maja Koman, Krzysztof Zalewski Solo Act i Monika Brodka. A podczas finału wieczoru Natalia Przybysz, Natalia Grosiak, Monika Brodka (gość specjalny), Krzysztof Zalewski i dyrektor artystyczny projektu Tymon Tymański zagrają nowe aranżacje kultowych utworów The Beatles z płyty „The White Album”. Koncertom towarzyszyć będzie cydrowe miasteczko z food truckami. Z Lublina na żywo audycję „Lista osobista” poprowadzi w radiowej Trójce Piotr Metz, dyrektor muzyczny Programu III Polskiego Radia, który od samego początku czuwa nad częścią merytoryczną trasy koncertowej Cydr Lubelski Spragnieni Lata.
– Rozłożymy The Beatles na czynniki pierwsze i złożymy na nowo, trochę bardziej awangardowo – zapowiada dyrektor artystyczny projektu Tymon Tymański. – Klasyczny materiał z The White Album Beatlesów zagramy na przekór i inaczej. To będzie Biały Album Pokolorowany – dodaje Natalia Przybysz.
PROGRAM
godz. 11–18, Stare Miasto –odkrywamy LUBELSKI charakter, styl i smak na Rynku Starego Miasta w Lublinie. Zapraszamy do udziału w lubelskiej grze miejskiej oraz na wielki jabłkowy piknik. Będzie można spróbować prawdziwych polskich cydrów naturalnych, zrobić zakupy w cydrowym sklepie, zobaczyć, jak się tłoczy sok z jabłek i zrobić sobie zdjęcie w Photo Busie
godz. 12, Rynek Starego Miasta – rozbicie beczki młodego cydru. Wielka degustacja i uroczysta parada
godz. 13–17, Rynek Starego Miasta – live cooking. Finał konkursu kulinarnego dla Miejsc Inspiracji na potrawę regionalną stworzoną na bazie cydru
godz. 18–22, Błonia pod Zamkiem – koncert finałowy trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata. Wystąpią: Maja Koman, Krzysztof Zalewski Solo Act i Monika Brodka a podczas finału wieczoru Natalia Przybysz, Natalia Grosiak, Monika Brodka (gość specjalny), Krzysztof Zalewski i dyrektor artystyczny projektu Tymon Tymański zagrają nowe aranżacje kultowych utworów The Beatles z płyty „The White Album”.