fbpx

Nadbużańskie figle liter

18 lipca 2014
Comments off
1 065 Views

Księgarnik - poleskie_bajanieWydane przez Włodawską Grupę Literacką „Nadbużańska Fraza” wiersze dla dzieci pt. „Poleskie bajanie” zostały przekazane najmłodszym czytelnikom w dniu ich święta – w Dniu Dziecka. W słowie do rodziców, opiekunów i nauczycieli redaktor wydania Aldon Dzięcioł, poeta, fraszkopisarz, podróżnik, wyjaśnia ideę powstania książki. Pisze, że inspirujące było zapytanie małej dziewczynki na spotkaniu w szkole podstawowej we Włodawie: „Czy pisze pan bajki albo wierszyki dla dzieci?”. Wtedy zaczęły powstawać utwory dla najmłodszych. Początkowo była to „Bajka o leśnym szemraniu” i „Ptasie spotkanie”, potem kolejne, wreszcie – pojawiła się myśl napisania książeczki wspólnie z grupą lokalnych poetów. Do tekstów członków Włodawskiej Grupy Literackiej „Nadbużańska Fraza”: Teresy Marii Ciodyk, Zofii Iwaniuk, Krystyny Kaszczuk, Edyty Lodwich, Jana Niemierko-Masiukiewicza, Marzeny Piotrowskiej-Dedera, Czesławy Michańskiej, Władysławy Wójcik dołączono utwory Krystyny Wiśnickiej z Chełma i Kazimiery Pawluk ze wsi Dołhobrody. Książkę zilustrował Mateusz Zarczuk, współpracujący z chełmskim wydawnictwem TAWA.

Gościnność rodzinnych stron wraz z życzeniami szczęścia dla dzieci znajdziemy w rozpoczynającym tekście „Ziemio Poleska!” autorstwa Aldona Dzięcioła. W tomiku znalazły się wiersze o szarych i uszatych zajączkach z Woli Uhruskiej, o słowiku z Dołhobród, o zupie grzybowej i szarlotce u babci, o ropusze nadbużańskiej. Poeci opowiadają najmłodszym o spacerze ulicami Włodawy i wsłuchiwaniu się w tętno miasta, o pani jesieni, która idzie „mostkiem ponad Bugiem”. Jest wspaniała laurka dla taty, portret dziadka i życzenia dla babci. W opisach wiosny, lata, jesieni i zimy dzieci odnajdą – może zbyt odległy i mało znajomy – nastrój dawnych dni. Spotkają się z niecodziennym widokiem kózki z bródką czy stracha na wróble. Ale odnajdą też znajomego bałwana i Świętego Mikołaja niosącego wór prezentów.

Warto mieć na półce tę książeczkę, bogato ilustrowaną, która zaciekawia zjawiskami przyrody, inspiruje do obserwowania natury, która wprowadza w świat, gdzie „przepiękne chóry ptasie niosą szczęście w pełnej krasie” i gdzie zdarzają się nawet „nadbużańskie figle liter”.

Włodawska Grupa Literacka „Nadbużańska Fraza”

„Poleskie bajanie. Wiersze dla dzieci”, praca zbiorowa pod redakcją Aldona Dzięcioła

Wydawnictwo TAWA, Chełm – Włodawa 2014

 

Joanna Szubstarska

 

Comments are closed.