fbpx

"Nowy Dom" – Wystawa w przestrzeni dzielnicy

1 października 2014
Komentarze wyłączone
769 Wyświetleń
Nowy dom, Wystawa w przestrzeni dzielnicy,04.10.14-banner kwadratowyWystawa NOWY DOM to złożone działanie artystyczne w przestrzeni typowego polskiego przedmieścia, jakim jest Węglin. Z jednej strony stanowi prezentację sztuki współczesnej, z drugiej posługuje się narzędziami spoza świata sztuk wizualnych czy nawet kultury. Jest ona zarówno działaniem społecznym, jak i artystyczną interwencją w zastaną przestrzeń. 
 
W serii warsztatów w czerwcu badano początki i tożsamość dzielnicy poprzez rozmowę o prywatnych archiwach mieszkańców, przyglądaliśmy się naturze podczas zajęć kulinarnych. Jednocześnie artyści zaproszeni do projektu chodzili po dzielnicy, zaglądali w zakamarki, pytali mieszkańców czego potrzebują. Z tych rozmów i spotkań powstaje wystawa. Z jednej strony działania dotyczą fizycznej przestrzeni dzielnicy, z drugiej pomysłodawcy starają się spojrzeć na nią oczami radiestety – dzięki projektowi Ani i Adama Witkowskich. Wystawa wciąga w swój obszar działań mieszkańców. Zaprezentowane będą prace Janiny Węgrzynowskiej, wybitnej polskiej artystki opartowskiej, której spuścizna znajduje się pod opieką Henryki Jarosławskiej. Kuratorem swojej własnej przestrzeni zostanie też Zbigniew Sobczuk, kolejny mieszkaniec, związany z lubelską Zachętą, wcześniej prowadzący autorską Galerię Kont.
 
Wystawa to propozycja spaceru ulicami Węglina w poszukiwaniu prac, ale i śladów pierwotnej architektury dzielnicy. Spacer stanie się jednocześnie wernisażem wystawy, któremu towarzyszyć będzie taneczne działanie przygotowane przez włoską choreografką, Elisabettę Consoni, specjalnie dla Węglina.
Pomysłodawcą i kuratorem Projektu “Nowy dom” jest Ludomir Franczak.
 Wernisaż wystawy rozpocznie się 4 października o godz.12.00 w Dzielnicowym Domu Kultury “Węglin”, ul. Judyma 2a
Jak rośnie Węglin, Nowy dom,18.06.14,fot. Marcin Pietrusza (37a)

Komenatrze zostały zablokowane