fbpx

Premiera pierwszego z serii przewodników po Lublinie: “Magiczne miasto”

27 marca 2017
Comments off
922 Views

Przewodnik_W_Panas-Magiczne_Miasto (1)Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” 28 marca, w 70. rocznicę urodzin Władysława Panasa, zaprezentuje wyjątkowy przewodnik po Lublinie pt. “Magiczne miasto”. W  wydawnictwie znalazły się wszystkie lubelskie teksty prof. Panasa. Książka zapoczątkuje jednocześnie całą serię przewodników po Lublinie, wydawanych pod wspólną nazwą “Przewodniki Teatru NN”.

Książka “Magiczne miasto. Szkice i fragmenty lubelskie” stanowi rodzaj subiektywnego przewodnika po historii Lublina. Autor “Bramy” i “Oka Cadyka” tak tłumaczył własne podejście do pisania przewodnika po Lublinie: „Ja  mam  specjalną  sprawę  z  Lublinem  i  to,  co  chcę  o  tym  mieście  powiedzieć  (przede  wszystkim  sobie  chyba),  to  powstaje w  książce,  którą  piszę.  I  mam  nadzieję,  że  się  skończy  w  jakimś momencie moja droga. Ta specjalna sprawa polega na tym, że jest to droga kogoś, kto tu nie znalazł się ani z wyboru, ani z przypadku, a z przymusu, na zesłaniu, na takiej Syberii. Jest to droga od nienawiści do czegoś, co jest podobne do miłości.” (fragm. książki)

Jednym z celów, który stawiał Panas przed swoim przewodnikiem była – jak się żartobliwie wyraził – “promocja turystyki metafizycznej”, czyli takiej która ma czas, która się nie śpieszy, która ma nieskończenie wiele czasu, nieskończoną cierpliwość”. W   przewodniku znajdują  się  następujące  teksty   Władysława   Panasa:  „Brama”,  „Oko  cadyka”, „Daas”,  „Jeździec Niebieski” oraz cztery „Szkice na urodziny Józefa Czechowicza”. W ramach serii “Przewodniki Teatru NN” jeszcze w tym roku ukażą się również: przewodnik po Żmigrodzie; przewodnik trasą „Poematu o Mieście Lublinie”; przewodnik po mieście żydowskim. Przewodniki powstają w ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin.

Program wydarzenia: http://teatrnn.pl/kalendarium/node/2404

Działalność wydawnicza Ośrodka “Brama Grodzka – Teatr NN”

Ośrodek od wielu lat prowadzi program wydawniczy, w ramach którego publikowane są pojedyncze książki, jak również pismo „Scriptores” (wcześniej „Scriptores Scholarum”). Program ten w dużej mierze związany jest z porządkowaniem i popularyzowaniem wiedzy o dziedzictwie kulturowym Lublina. Publikacje, które wydał ośrodek doczekały się licznych recenzji i omówień.

 

Comments are closed.