Kilkunastu entuzjastów, blisko 1,5 roku pracy, tysiące przejechanych kilometrów. Efektem jest odbudowany w Politechnice Lubelskiej trenażer czołgowy MPG 69. W przeszłości służył do wstępnego szkolenia mechaników-kierowców czołgów T-54/55. Jego zaletami były małe zużycie paliwa oraz stosunkowo niedrogie naprawy.
25 października 2018 r. odbył się briefing prasowy poświęcony prezentacji pojazdu, który miał miejsce na parkingu przy budynku Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii PL. Podczas wydarzenia pokazany został również czołg T-55. W spotkaniu uczestniczyli konstruktorzy z Politechniki Lubelskiej, czyli studenci z Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej i ich opiekun dr inż. Leszek Gardyński, a także główny konstruktor pojazdu były zastępca Komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej w Pile płk mgr inż. Zbigniew Węglarz.
– Pojazd zbudowany na Politechnice Lubelskiej jest prawdopodobnie jedynym istniejącym egzemplarzem trenażera MPG 69. Pozostałe zostały zezłomowane, a wzmianki o ostatnich egzemplarzach pochodzą z lat 90. Część mogła zostać wywieziona przez wycofujące się po 1989 roku wojska rosyjskie – wspomina płk Zbigniew Węglarz.
– Pojazd powstał w oparciu o resztki oryginalnej ramy, pochodzącej z trenażera użytkowanego do celów filmowych. Jeden z boków ramy przez ok. 30 lat był wbetonowany w ziemię i stanowił podporę masztu antenowego. Oryginalna jest też część podwozia, niektóre piasty i koła. Przedział kierowcy wyposażono tak, jak w czołgu T-54. Do budowy użyto silnika S-31, pochodzący z samochodu Syrena 104. Sprzęgła boczne pochodzą z samochodów GAZ/Lublin 51, hamulce ze Stara 660, przekładnie łańcuchowe z motocykla Junak – wylicza dr inż. Leszek Gardyńki, opiekun Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej PL. (PL)