fbpx

Robert Kuwałek nie żyje

9 czerwca 2014
Komentarze wyłączone
812 Wyświetleń

IMG_3492 kuw czb OK2Lubelski historyk od kilku dni był poszukiwany we Lwowie, gdzie jako przewodnik oprowadzał grupę niemieckich turystów. Nie są znane okoliczności śmierci. Wiadomo, że Robert Kuwałek po raz ostatni był widziany 5 czerwca w centrum Lwowa, kiedy zmierzał do hotelu. Z 7 na 8 czerwca strona ukraińska poinformowała, że Robert Kuwałek nie żyje, jego ciało zostało znalezione w pobliżu hotelu, w którym się zatrzymał. Informację potwierdził polski konsulat we Lwowie. Śledztwo w tej sprawie prowadzi ukraińska prokuratura.

Naukowiec miał 47 lat. Był absolwentem KUL, pracownikiem działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku, badaczem Holocaustu, cenionym ekspertem od historii zagłady Żydów na Lubelszczyźnie. Organizował i kierował muzeum w Bełżcu. Jest autorem książki “Obóz zagłady w Bełżcu”. Jego wykłady w dawnej Jeszywas Chachmej Lublin gromadziły pełną salę słuchaczy. Niedawno został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wkład w krzewienie kultury i historii żydowskiej oraz medalem “Powstanie w Gettcie Warszawskim” przez Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie.

Robert Kuwałek żył intensywnie, kochał życie, ludzi, niekończące się dysputy na Starym Mieście w Lublinie, wycieczki do Lwowa i eksperymentowanie w kuchni. Był osobą o wielkiej wiedzy i  pozytywnej energii.

Robert Kuwałek był również autorem cyklu „Kuwałki historii”, które ukazywały się na łamach LAJFa.

Foto Michał Fujcik

Komenatrze zostały zablokowane