Architektura Tarasów Zamkowych została doceniona przez jury konkursu „Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w roku 2015”. Lubelskie centrum handlowo – usługowe zdobyło prestiżowe wyróżnienie w kategorii „obiekt użyteczności publicznej – inne obiekty”.
Tarasy Zamkowe w Lublinie stanowią syntezę ekologicznego myślenia o krajobrazie i najnowszej techniki budowlanej. Cały obiekt architektonicznie podporządkowany został sąsiedztwu terenów zielonych oraz lubelskiego Starego Miasta. Wpisano go w krajobraz naturalny, jest więc częściowo krajobrazem (zielony dach i skarpy od rzeki Czechówki), częściowo budynkiem (od Al. Solidarności).
Wyróżniona przez SARP koncepcja Tarasów Zamkowych, powstała w lubelskiej pracowni architektonicznej Stelmach i Partnerzy, uwzględnia więc zrównoważone budownictwo, kontekst dziedzictwa kulturowego i otaczającą naturę. Pod uwagę wzięto także lokalizację – w samym sercu miasta, na dachu obiektu, stworzono miejsce spotkań ludzi, z widokiem na Zamek i pozostałe elementy historycznej panoramy miasta.
W uzasadnieniu Jury można m.in. przeczytać: „To jeden z nielicznych obiektów o czysto komercyjnej i rozrywkowej funkcji, który oparł się presji utylitarnej ekonomiki i – co może najważniejsze – zerwał z funkcjonującymi wśród inwestorów przekonaniami na temat tego, co się ludziom podoba i co ich zachęca do zakupów. Okazuje się, że możliwość spacerowania po zielonym dachu może skuteczniej przyciągać klientów niż krzykliwe reklamy. Tych zresztą obiekt, co równie ważne, jest pozbawiony. Nieliczne wyłaniające się spod zielonego kopca fragmenty elewacji zadziwiają ascetycznym, jak na obiekt handlowy, detalem”.
– To wyjątkowo cenne wyróżnienie, bo w najbardziej, dla polskiego architekta, prestiżowym konkursie. Szczególnie że architektura Tarasów Zamkowych konkurowała z filharmoniami, muzeami, centrami kultury czy kongresowymi. IMMOFINANZ dał się przekonać do niespotykanej dla handlowych obiektów minimalistycznej formy i położenie nacisku na proekologiczny i prospołeczny przekaz. To „zielone wzgórze”, otwarty park, w którym mogą spotykać się mieszkańcy Lublina jest jedyną, ale – jak widać – bardzo docenianą wartością tej przestrzeni – podsumowuje lubelski architekt Bolesław Stelmach.
To nie pierwsza nagroda dla Tarasów. Wcześniej, uznane zostały za najlepszy projekt regionalny 2015 roku w Europie – nagroda The International Property Awards w kategorii Retail Development – Project for Europe Region. Obiekt zdobył także dwa prestiżowe wyróżnienia: nagrodę The International Property Awards w kategorii Retail Development for Poland oraz tytuł Inwestycji Roku w polskim plebiscycie Prime Property Prize. Jest również pierwszym polskim centrum handlowym, które uzyskało certyfikat BREEAM Excellent dla fazy projektowej.