fbpx

Spotkanie z Akcentem

3 marca 2015
Comments off
683 Views

IMG_0101Najnowsze, 193 wydanie kwartalnika Akcent, stało się dla miłośników literatury, sztuk plastycznych i nauk humanistycznych pretekstem do zorganizowania w siedzibie Radia Lublin kolejnego spotkania przyjaciół czasopisma. Mimo, że prezentacja kolejnego numeru rozpoczęła się nieszablonowo, bo od chwili ciszy dla uczczenia pamięci niedawno zmarłych współpracowników i przyjaciół periodyku: Andrzeja Molika i Tadeusza Konwickiego, to i tym razem w porządku spotkania nie zabrakło burzliwej dyskusji o arkanach sztuki literackiej i historii pisarstwa ,przeplatanej anegdotami i osobistymi refleksjami zebranych gości.

Poza stałym gronem sympatyków literatury, twórców i postaci świata kultury i sztuki w studiu kameralnym im. Zbigniewa Stepka, jako gość specjalny pojawiła się prof. Iwona Hofman, medioznawczymi i prodziekan politologii UMCS, która analizowała bieżące wydanie z punktu widzenia motywu „uważności”. Kategoria ta wydała jej się szczególnie ważna, ze względu na tematykę bieżącego numeru, który w znacznej części poświęcony jest artystycznemu sposobowi widzenia miejskiej, wydawałoby się powszedniej i pozornie nieciekawej, przestrzeni. Poza tym do lektury czasopisma zachęcał też Stefan Szaciłowski, reżyser teatralny i współredaktor bezdebitowych Spotkań. Prezentację prowadził redaktor naczelny Akcentu dr Bogusław Wróblewski. Cieszyć może zainteresowanie młodzieży, która w licznej reprezentacji wystąpiła w radiowym studiu przysłuchując się z uwagą toczącej się dyskusji.

Z okazji kolejnego wydania periodyku warto przypomnieć bogatą historię czasopisma, którego 193 wydaniem możemy się dzisiaj cieszyć. Początkowo wydawany jako almanach, dopiero po sierpniu 1980 został zalegalizowany jako czasopismo o literaturze i sztuce. „Dom najwybitniejszych śpiewających poetów” bo tak niegdyś ze względu na publikowane na jego łamach utwory W. Młynarskiego i inne teksty wysokiej klasy piosenek, w latach 80 nie uniknął represji politycznych. Tylko dzięki staraniom środowiska artystycznego udawało się mimo licznych utrudnień odzyskać czasopismo.

W tym kwartale ponad 1/3 powierzchni periodyku poświęcono analizie utworów Władysława Panasa, profesora zwyczajnego, teoretyka i historyka literatury trwale związanego z Lublinem. Jak zgodnie przyznali wszyscy uczestnicy spotkania był on nie tylko wyróżniającym się dydaktykiem i wzorem oraz inspiracją dla wielu pokoleń polonistów, ale także człowiekiem otoczonym powszechnym szacunkiem ze względu na swój autorytet moralny. W swoich utworach odkrywał złożoną i wielokulturową przeszłość Lublina. Do dzisiaj jego twórczość jest wciąż żywa, chociażby za sprawą wielu młodych i utalentowanych twórców, którzy dorobek Władysława Panasa, traktują jako drogowskaz na swojej ścieżce literackiej kariery.

W 193 wydaniu Akcentu szczególnie godną uwagi, wydaje się być publikacja Łukasza Marcińczaka, absolwenta filozofii UMCS, doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Uczestnicy spotkania byli wręcz zdumieni, sposobem w jaki młody twórca, bazując na refleksjach Panasa dochodzi do zupełnie nowych wniosków i spostrzeżeń. Jak komentuje Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny czasopisma, dzieło Łukasza Marcińczaka jest najdłuższym utworem w tym numerze kwartalnika, jednak zważywszy na jego niesamowitą głębię i wyraz, nie miał ani chwili wątpliwości by to właśnie tę publikację zaprezentować czytelnikom.

Liczne interesujące recenzje, przenikliwe eseje, zapowiedzi najciekawszych publikacji, a także utwory liryczne, które na łamach współczesnej prasy, nawet tej z branży literatury, są prawdziwą rzadkością jedynie, utwierdzają w przekonaniu, że Akcent na pewno zapewni wiele refleksji oraz nowych spostrzeżeń nie tylko o świecie literatury i sztuki.

Tekst i foto: Sebastian Bancerz

Comments are closed.