Janusz Towpik (1934-1981), artysta plastyk, jeden z najlepszych polskich ilustratorów książek i atlasów przyrodniczych i pejzażysta, pochodził z Cieszyna, żył i tworzył w Warszawie. W roku 1959 ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie od roku 1962 był asystentem, a następnie wykładowcą w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. Studiował również malarstwo jako wolny słuchacz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Michała Byliny. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Janusz Towpik od początku lat 60-tych ilustrował książki popularnonaukowe, podręczniki i atlasy przyrodnicze, ale przede wszystkim był autorem ilustracji do około 30 książek dla dzieci i młodzieży oraz kilkunastu bajek na diaskop. Projektował także małe formy graficzne, m.in. znaczki pocztowe, pocztówki, ekslibrisy, logotypy czy etykiety zapałczane. Otwarta w styczniu w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym wystawa jest zatytułowana “Atlas sztuki Janusza Towpika” i prezentuje bogaty i różnorodny pod względem tematyki, rozwiązań kompozycyjnych i technik artystycznych dorobek artysty z dużym akcentem na zaprezentowanie twórczości ilustratorskiej Towpika – pokazane zostały liczne, w tym nigdy wcześniej nie prezentowane ilustracje książkowe oraz ilustracje przyrodnicze do atlasów i encyklopedii. Perełkami wystawy są tzw. „towpiki”, czyli niewielkich rozmiarów rysunki przedstawiające uroki polskiego pejzażu, ujętego w różnych porach roku, wykonywane przez artystę w specjalnie opracowanej technice. Ważnym aspektem wystawy jest również ukazanie procesu twórczego, który poznajemy dzięki zestawieniu wstępnych szkiców, rysunków i projektów z gotowymi już ilustracjami książkowymi, znaczkami pocztowymi, gobelinami, czy intarsjami. Tak zorganizowana ekspozycja pozwala oglądającym prześledzić ewolucję poszczególnych motywów oraz bliżej poznać tajniki warsztatu tego jednego z najlepszych polskich ilustratorów lat 60-tych i 70-tych XX w.
Prezentacja twórczości Janusza Towpika jest ostatnią wystawą przygotowaną w ciągu ostatnich pięciu lat przez ustępującą dyrektor placówki Agnieszkę Zadurę. Bez dwóch zdań kadencja niezwykle ważna i obfitująca w wydarzenia artystyczne, z jakimi kazimierskie muzeum do tej pory w takim zakresie nie miało do czynienia. ( gras )
Foto MNKD