Z okazji Święta Kobiet szesnaście Lublinianek zostało uhonorowanych medalem prezydenta Lublina. Wręczenie nagród i pamiątkowych dyplomów przez Krzysztofa Żuka miało miejsce 8 marca podczas gali w Trybunale Koronnym na Starym Mieście w Lublinie. Jak zaznaczył gospodarz uroczystości – ten sposób miasto chce podziękować wybranym paniom za ich wkład w rozwój Lublina. W tym roku na liście znalazły się następujące laureatki:
Anna Bieganowska-Skóra – pedagog specjalny, wolontariuszka akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.
Magdalena Chrościńska-Krawczyk – pediatra, neurolog dziecięcy, adiunkt w Klinice Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.
Renata Chmielewska – stylistka, doradczyni w sprawach wizerunku, bierze udział w organizacji warsztatów i pokazów mody dla seniorów.
Magdalena Gach-Leziak – tłumaczka języka migowego, współpracująca z organizacjami pozarządowymi oraz skupiającymi osoby głuche i niedosłyszące.
Hanna Barańska-Sobczak – wiceprezeska spółki Fabryka Okien i Drzwi „Bas”.
Marta Cyran – archeolog, starszy kustosz, koordynator Sekcji Archeologii Działu Kultury Materialnej i Duchowej w Muzeum Lubelskim.
Aleksandra Machowska-Skrocka – pracownik Kultury Tatary działającej w ramach Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice” również prowadzi zajęcia dla dorosłych mieszkańców dzielnicy pn.
Małgorzata Domagała – redaktor Gazety Wyborczej w Lublinie.
Jola Szala – projektantka mody oraz właścicielka marki JOSZ.
Monika Gabryś-Sławińska – kierownik Muzeum Literackiego w Nałęczowie, oddziału Muzeum Lubelskiego.
Krystyna Strzelecka – wolontariusz. Od lat wspiera ogólnopolską akcję charytatywną „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”.
Magdalena Grydniewska – dziennikarka redakcji informacji Radia Lublin.
Jolanta Taczała – ortopeda, specjalistka rehabilitacji i ortopedii dziecięcej.
Marzena Kowalczyk – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Bożego w Lublinie.
Izabela Zygmunt – pracuje na rzecz osób bezdomnych i wykluczonych, od 1993 roku związana jest z akcją Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.
Małgorzata Nowak – dyrygentka, założycielka Chóru Kantylena, pracownik naukowy w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS.
Oprócz wręczenia Medali Prezydenta Miasta Lublin, swoje laureatki wyróżnił także lubelski oddział Gazety Wyborczej. Tytuły „Kobiety na Medal” otrzymały:
Monika Stolat – kulturoznawczynia, menedżerka kultury, producentka. Jest dyrektorką SplatFilmFest – największego w Polsce międzynarodowego festiwalu kina gatunkowego, horroru i fantastyki, który narodził się w Lublinie.
Joanna Zętar – autorka książki „Lublin, którego nie ma”, redaktor leksykonu Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, w którym gromadzone są hasła związane z historią i dziedzictwem kulturowym Lublina.
Magdalena Bielska – działaczka społeczna, aktywistka w organizacjach pozarządowych, koordynatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w regionie lubelskim, przewodnicząca zarządu grupy Lublin Komitetu Obrony Demokracji.
Halina Cichoż-Lach – konsultant wojewódzki w dziedzinie gastroenterologii, członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, przewodnicząca Rady Społecznej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.
Kinga Achruk – piłkarka ręczna MKS Perła Lublina, zdobywczynia Pucharu Polski, a w Europie – Challenge Cup.
Juliana Farbotka – twórca firmy Farbotka.
Paulina Guba – lekkoatletka AZS Lublin, złota medalistka mistrzostw Europy w pchnięciu kulą.
Sylwia Stachyra – prowadzi własna firmę CookShe by Sylwia Stachyra, która ma pod patronatem wiele restauracji w Lublinie i w całej Polsce.
Katarzyna Ognik – profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Autorka nowatorskich badań dotyczących m.in. wpływu nanocząstek metali na organizm.
Tekst i foto Maksym Kashenkov