fbpx

Tamara Łempicka – kobieta w podróży

18 stycznia 2022
1 207 Wyświetleń

Dzisiaj, 18 marca, w 42. rocznicę śmierci Tamary Łempickiej (1898–1980), otwarta zostanie wystawa poświęconą artystce pt. „Tamara Łempicka. Kobieta w podróży”. Tamara Łempicka była nowoczesną i niezależną kobieta sukcesu, dzięki czemu jej nazwisko stało się rozpoznawalne zarówno na Starym Kontynencie, jak i w krajach obu Ameryk.

Będzie to pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja prac znanej na całym świecie malarki. W latach 20. i 30. XX wieku stworzyła swój własny i rozpoznawalny do dziś język artystyczny, dzięki któremu zyskała sławę oraz uznanie całego świata. Na wystawie prezentowane będą obrazy z polskich publicznych i prywatnych kolekcji oraz muzeów we Francji, m.in. Centre Pompidou, Muzeum MUDO, Muzeum Sztuki Nowoczesnej André Malraux i Muzeum Sztuk Pięknych w Nantes.

Tamara Łempicka, a właściwie Maria Gurwik-Górska, urodziła się prawdopodobnie 16 maja 1898 roku w Warszawie, choć zarówno sama data, jak i miejsce jej narodzin do dziś budzą wątpliwości. Lata dzieciństwa spędziła w luksusie, a rodzice obracali się w towarzystwie zamożnych rodów carskiej Rosji. Pobierała nauki na pensji dla dziewcząt w Lozannie, skąd często wyjeżdżała do Polski, Francji oraz Włoch. Dzięki podróżom do europejskich stolic poznała kultury innych krajów i uwrażliwiły ją na sztukę wielkich mistrzów, co miało wpływ na późniejszą twórczość artystki.

Tamara Łempicka szybko osiągając biegłość w rysunku i akwareli. Już w wieku dwudziestu kilku lat dała się poznać światu jako jedna z najważniejszych przedstawicielek malarstwa epoki art déco, charakteryzującego się klasycyzującym zgeometryzowaniem oraz dążeniem do syntetycznego ujmowania form. W Paryżu lat 20. XX wieku zasłynęła jako świadoma artystka posługująca się własnym językiem artystycznym – mocnym rysunkiem, wyrazistym światłocieniem, surową formą i ostrym kolorem, którym podporządkowała tworzone portrety, akty oraz martwe natury.

Wystawa „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” to zaproszenie do świata lat 20. i 30. XX wieku, czyli niezwykłej epoki podporządkowanej nowemu stylowi – art déco. Dzieła artystki nierozerwalnie związane z jej życiem, prezentowane są w otoczeniu przedmiotów codziennego użytku – mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego, strojów oraz maszyn – przybliżą odbiorcom niezwykłe życie artystki, jednej z największych w XX wieku. Wystawa jest organizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie i Villę la Fleur we współpracy z Tamara de Lempicka Estate.

Prezentację przygotował zespół Muzeum Narodowego w Lublinie: Aleksandra Blonka-Drzażdżewska, Andrzej Frejlich, Małgorzata Kozieł, Marcin Lachowski, Magdalena Norkowska, Łukasz Wiącek oraz zespół Villa la Fleur: Maria Muszkowska, Artur Winiarski.

Ekspozycje będzie można oglądać do 14 sierpnia 2022.

foto Muzeum Narodowe w Lublinie

Zostaw komentarz