fbpx

Targi aktywnych niepełnosprawnych

3 stycznia 2016
Komentarze wyłączone
1 286 Wyświetleń

AB7A9817W dniach 3–4 grudnia na terenie Targów Lublin S.A.  odbyła się Trzecia Edycja Lubelskich Targów Aktywności Osób Niepełnosprawnych zorganizowana przez Prezydenta Miasta Lublina we współpracy z Forum Kobiet Lublina, Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Lublinie, Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Potrzebujących Wsparcia „IUVO”, Stowarzyszeniem Rodzin Osób z Zespołem Downa „Ukryty Skarb”, Fundacją Fuga Mundi oraz Polską Fundacją Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” z siedzibą w Lublinie. Całość koordynowało Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej, działające w Urzędzie Miasta Lublin.

Niepełnosprawni wraz ze swoimi rodzinami spotkali się nie tylko we własnym gronie, ale i z tymi, którzy z niepełnosprawnością mają na co dzień niewielką styczność. Ten wzajemny kontakt sprawił, że ci pierwsi dostrzegli, jak wielką rolę w rehabilitacji ma wyjście z domu i nie zamykanie się tylko w rodzinnym kręgu z problemem niepełnosprawności najbliższych osób. Drudzy zaś zrozumieli, że często występujący u nich lęk przed kontaktem z niepełnosprawnymi jest zupełnie bezzasadny. Przekonali się także, że w wielu przypadkach ułomność fizyczna wcale nie jest jednoznaczną z intelektualną.

W trakcie targów odbyły się dwie konferencje. Pierwsza została zainaugurowana wystąpieniem Moniki Lipińskiej, zastępcy Prezydenta Miasta Lublina do spraw społecznych, i poświęcona była aktywności osób niepełnosprawnych w dziedzinie kultury. Głównie dotyczyła tańca jako formy aktywizacji, rehabilitacji, zabawy oraz integracji. Można było zobaczyć tańce latynoamerykańskie w wykonaniu Agaty Wojciechowskiej i Daniela Jeżmanowskiego, poruszających się na wózkach. Aplauz wzbudził pokaz taneczny wykonany do utworów Abby przez dzieci z zespołem Downa oraz formacji „Mix” młodzieży niedosłyszącej i tanecznej grupy Teatroterapii Lubelskiej. Furorę zrobiły seniorki w wieku 60+, które przygotowały pokaz tańca nowoczesnego w ramach warsztatów dofinansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ich celem było pokazanie, że aktywność fizyczna może być alternatywą spędzania wolnego czasu dla osób w każdym wieku, także tych o ograniczonej sprawności. Wielu wzruszeń dostarczyły przedstawienia: „Jesień”, wykonane przez dzieci skupione w lubelskim Dziennym Ośrodku Adaptacyjnym dla Dzieci i Młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i „Akademia Pana Piotra” z formacji „Gamza”. Natomiast druga konferencja, w której uczestniczyli przedsiębiorcy, dotyczyła możliwości zatrudniania osób niepełnosprawnych. Anna Ciesielska-Siek, specjalistka od HR, podkreśliła tak ważne cechy pracowników z niepełnosprawnością, jak rzetelność wykonywanych obowiązków oraz lojalność. Podczas konferencji swoje usługi w zakresie zatrudnienia prezentowały także instytucje, które ułatwiają osobom niepełnosprawnym znalezienie pracy.

      Małgorzata Szestopałko ze Stowarzyszenia „IUVO”, które realizowało ten projekt, tak oceniła to dwudniowe wydarzenie. – Pokazaliśmy, że wbrew różnym opiniom osoba niepełnosprawna może wiele zrobić i podobnie jak inni ucieszyć nas oraz wzruszyć. Nie mogę powstrzymać łez, widząc oznaki radości na twarzach naszych dzieciaków i młodzieży występujących na scenie. I jestem przeszczęśliwa, że dzięki takiej imprezie spotkali się z rówieśnikami i w tak szerokim gronie rodzinnym. Od dziewiętnastu lat wychowują córkę z poważnym zespołem chorobowym i wiem, jak błędne jest izolowanie się z takim problemem w domowym zaciszu. Każdy rodzic dziecka niepełnosprawnego musi się nauczyć cieszyć tym, co ma. Wtedy i jego dziecko będzie szczęśliwsze.

Podczas targów było również prezentowane rękodzielnictwo. Można było kupić m.in. świąteczne ozdoby wykonane przez osoby niepełnosprawne.

Tekst Maciej Skarga

Foto Olga Michalec-Chlebik

logo_PFRON_2011_r mopr Niepełnosprawni logo Urząd Miasta Lublin.jpg 1

Komenatrze zostały zablokowane