fbpx
WAŻNE
Zamek w Kazimierzu Dolnym zdobyty! (27 września, 2022 7:45 am)
Biznes Forum & Gala LKB 2022 (19 września, 2022 4:00 pm)
Bluesowe brzmienie w Lublinie (15 września, 2022 8:49 am)
Barwne wejście w inny wymiar (10 września, 2022 1:12 pm)

Targi aktywnych niepełnosprawnych

3 stycznia 2016
Komentarze wyłączone
994 Wyświetleń

AB7A9817W dniach 3–4 grudnia na terenie Targów Lublin S.A.  odbyła się Trzecia Edycja Lubelskich Targów Aktywności Osób Niepełnosprawnych zorganizowana przez Prezydenta Miasta Lublina we współpracy z Forum Kobiet Lublina, Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Lublinie, Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Potrzebujących Wsparcia „IUVO”, Stowarzyszeniem Rodzin Osób z Zespołem Downa „Ukryty Skarb”, Fundacją Fuga Mundi oraz Polską Fundacją Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” z siedzibą w Lublinie. Całość koordynowało Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej, działające w Urzędzie Miasta Lublin.

Niepełnosprawni wraz ze swoimi rodzinami spotkali się nie tylko we własnym gronie, ale i z tymi, którzy z niepełnosprawnością mają na co dzień niewielką styczność. Ten wzajemny kontakt sprawił, że ci pierwsi dostrzegli, jak wielką rolę w rehabilitacji ma wyjście z domu i nie zamykanie się tylko w rodzinnym kręgu z problemem niepełnosprawności najbliższych osób. Drudzy zaś zrozumieli, że często występujący u nich lęk przed kontaktem z niepełnosprawnymi jest zupełnie bezzasadny. Przekonali się także, że w wielu przypadkach ułomność fizyczna wcale nie jest jednoznaczną z intelektualną.

W trakcie targów odbyły się dwie konferencje. Pierwsza została zainaugurowana wystąpieniem Moniki Lipińskiej, zastępcy Prezydenta Miasta Lublina do spraw społecznych, i poświęcona była aktywności osób niepełnosprawnych w dziedzinie kultury. Głównie dotyczyła tańca jako formy aktywizacji, rehabilitacji, zabawy oraz integracji. Można było zobaczyć tańce latynoamerykańskie w wykonaniu Agaty Wojciechowskiej i Daniela Jeżmanowskiego, poruszających się na wózkach. Aplauz wzbudził pokaz taneczny wykonany do utworów Abby przez dzieci z zespołem Downa oraz formacji „Mix” młodzieży niedosłyszącej i tanecznej grupy Teatroterapii Lubelskiej. Furorę zrobiły seniorki w wieku 60+, które przygotowały pokaz tańca nowoczesnego w ramach warsztatów dofinansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ich celem było pokazanie, że aktywność fizyczna może być alternatywą spędzania wolnego czasu dla osób w każdym wieku, także tych o ograniczonej sprawności. Wielu wzruszeń dostarczyły przedstawienia: „Jesień”, wykonane przez dzieci skupione w lubelskim Dziennym Ośrodku Adaptacyjnym dla Dzieci i Młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i „Akademia Pana Piotra” z formacji „Gamza”. Natomiast druga konferencja, w której uczestniczyli przedsiębiorcy, dotyczyła możliwości zatrudniania osób niepełnosprawnych. Anna Ciesielska-Siek, specjalistka od HR, podkreśliła tak ważne cechy pracowników z niepełnosprawnością, jak rzetelność wykonywanych obowiązków oraz lojalność. Podczas konferencji swoje usługi w zakresie zatrudnienia prezentowały także instytucje, które ułatwiają osobom niepełnosprawnym znalezienie pracy.

      Małgorzata Szestopałko ze Stowarzyszenia „IUVO”, które realizowało ten projekt, tak oceniła to dwudniowe wydarzenie. – Pokazaliśmy, że wbrew różnym opiniom osoba niepełnosprawna może wiele zrobić i podobnie jak inni ucieszyć nas oraz wzruszyć. Nie mogę powstrzymać łez, widząc oznaki radości na twarzach naszych dzieciaków i młodzieży występujących na scenie. I jestem przeszczęśliwa, że dzięki takiej imprezie spotkali się z rówieśnikami i w tak szerokim gronie rodzinnym. Od dziewiętnastu lat wychowują córkę z poważnym zespołem chorobowym i wiem, jak błędne jest izolowanie się z takim problemem w domowym zaciszu. Każdy rodzic dziecka niepełnosprawnego musi się nauczyć cieszyć tym, co ma. Wtedy i jego dziecko będzie szczęśliwsze.

Podczas targów było również prezentowane rękodzielnictwo. Można było kupić m.in. świąteczne ozdoby wykonane przez osoby niepełnosprawne.

Tekst Maciej Skarga

Foto Olga Michalec-Chlebik

logo_PFRON_2011_r mopr Niepełnosprawni logo Urząd Miasta Lublin.jpg 1

Komenatrze zostały zablokowane