fbpx

Tych miasteczek nie ma już…

21 września 2013
Komentarze wyłączone
857 Wyświetleń

IMG_4916_hoch

Fot. Michał Fujcik

Michał Hochman to pierwszy wykonawca legendarnego przeboju „Konik na biegunach”, nazywany polskim Paulem Anką i autor płyty zatytułowanej „Tych miasteczek już nie ma…”, z której utwory mogliśmy wysłuchac podczas koncertu zorganizowane w Inkubatorze Medialno – Artystycznym UMCS w Chatce Żaka w Lublinie.

Michał Hochman, rocznik 1944, urodził sie w Omsku na Syberii. Dzieciństwo spędził na Lubartowskiej i Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. Nie ukończył studiów na wydziale geografii gdyż jesienią 1968 roku rodzina Hochmanów otrzymała nakaz opuszczenia Polski. Przez Wiedeń Hochmanowie  udali się do USA. Artysta ukończył Uniwersytet w Pensylwanii, zamieszkał w Nowym Yorku. W USA stworzył warunki wielu polskim emigrantom, w tym wielu artystom – pomógł im finansowo i zawodowo, wielu z nich umożliwił debiut.

W Polsce, w okresie studiów, zdobywca licznych nagród ogólnopolskich, w tym finalista Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1965 roku. Przydomek „polski Paul Anka” przylgnął do artysty, kiedy zaczął śpiewac przebój z lat 60 – tych “Diana”.

Koncert w Chatce Żaka został zarejestrowany dla TVP Polonia. Emisja została zaplanowana na jesień tego roku.

 

Komenatrze zostały zablokowane