30 października br., Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej (FIAP) z siedzibą w Paryżu nadała lubelskiemu fotografikowi, Robertowi Pranagalowi, prestiżowy tytuł Wybitnego Artysty FIAP (Excellence FIAP, EFIAP). Według informacji dostępnych na stronie Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, który reprezentuje FIAP w Polsce, jest to pierwszy tytuł EFIAP przyznany lubelskiemu fotografikowi w historii.
FIAP zrzesza organizacje fotograficzne z ponad 85 krajów świata i jest uznawana przez UNESCO. Tytuł Excellence FIAP nadaje artystom fotografikom, których prace są często przyjmowane i nagradzane na międzynarodowych salonach fotografii pod jej patronatem.
Do tej pory Robert Pranagal reprezentował Polskę i Lubelszczyznę na niemal 60 salonach fotografii w 30 krajach na wszystkich kontynentach świata, zdobywając łącznie ponad 50 nagród, w tym aż 21 medali Fédération Internationale de l’Art Photographique, Photographic Society of America, Master of Light, ArtFoto, Federation of Indian Photography, Serbian Photographers Association, Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, Hellenic Photographic Society, Associatia Artistiloro Fotografi Romania, Federazione Italiana Associazioni Fotografiche oraz Global Photographic Union.
Jednak to nie jedyny taki sukces lubelskiego fotografika, gdyż w ubiegłym roku, jako pierwszy Polak, otrzymał od Indyjskiej Fundacji Sztuk Wizualnych tytuł mistrzowski Master Indian Visual Arts Foundation (MIVAF) w uznaniu sukcesów na indyjskich salonach fotografii oraz za cykl portretów artystów ziemi, który powstał w czasie Land Art Festiwalu nad Bugiem w 2015 roku.
Robert Pranagal jest od lat związany z Lublinem i lubelskimi instytucjami kultury, lokalnymi mediami, a także szeroko rozumianym lubelskim środowiskiem fotograficznym, gdzie angażuje się również w działalność edukacyjną, animacyjną i społeczną.
Jest autorem 6 wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą.W latach 2009-2015 był członkiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie pełnił odpowiedzialne funkcje, zajmował się aktywizacją Towarzystwa oraz organizacją i współorganizacją wydarzeń. Od 2015 roku jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej. Współpracuje z „LAJF magazyn lubelski” niemal od początku istnienia miesięcznika.
W fotografii najbardziej fascynuje mnie wykorzystanie światła jako tworzywa oraz swoboda interpretacji fotograficznej. Zależy mi, aby moje fotografie wykraczały poza zwyczajną rejestrację otaczającej rzeczywistości.
W centrum mojego zainteresowania zawsze pozostawał człowiek, dlatego koncentruję się na portrecie, ale nie ograniczam się i nie stronię od eksperymentów. Z jednej strony lubię bawić się w tworzenie montaży kreujących nowe światy, a z drugiej zgłębiam tajniki starych technik szlachetnych, głównie gumy dwuchromianowej.
Staram się zawsze pozostawać wiernym wewnętrznemu głosowi i robić to, co podpowiada serce.