fbpx

Wernisaż Adama Marczukiewicza w Lublinie

31 marca 2015
Comments off
931 Views

obraz120 marca w Galerii Sztuki Wirydarz w Lublinie prezentacja twórczości malarza i grafika – Adama Marczukiewicza. Tym samym debiutował on w Lublinie. Refleksyjna twórczość malarza nawiązuje do spraw doczesnych, ukazując ich realizm, a zarazem groteskowość. Malarz tworzy obrazy w ciepłych nasyconych barwach.

Artysta urodził się w 1958 roku, w Olkuszu. W roku 1986 uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował też malarstwo, pod kierunkiem prof. Jana Świderskiego i prof. Zbysława Maciejewskiego, a także litografię w pracowni prof. Włodzimierza Kunza. Pokaźny dorobek artystyczny prezentował na ponad dwudziestu indywidualnych wystawach w kraju i za granicą. Uczestniczył też w wielu wystawach zbiorowych i plenerach, a jego prace trafiły do szeregu kolekcji w Polsce i w Europie.

Podczas wystawy artysta przyznał, że jego największą inspiracją w tworzeniu jest natura, której nie stara się odtwarzać, a interpretować. Dodał także, że w malarstwie stara się poddawać wrażeniom, natchnieniom i stanom psychicznym chwil.

obraz2Kiedy odbiorca podziwia jego dzieła powinien patrzeć na nie przez pryzmat czterech rzeczywistości: zmysłowej, emocjonalnej, umysłowej i duchowej. Faktem jest, że każdy z nas inaczej interpretuje sztukę, jednak zdaniem Marczukiewicza bez tych czterech rzeczywistości nasze postrzeganie piękna jest niekompletne i nie daje nam tyle satysfakcji z jego doglądania. Wyjątkową zaletą twórczości artysty jest na pewno powab koloru oraz ciekawa symbolika figuralnych, realistycznych przedstawień.

“Marczukiewicz maluje pejzaże skąpane we włoskim słońcu, parki i ogrody nasycone światłem wypływającym gdzieś z głębi obrazu, niemal mistycznym. Maluje również przysadzistą małomiasteczkowość pijącą piwo, triumfalnie dosiadającą roweru – i jest to malowanie nie pozbawione sympatii dla obiektu”- takie słowa padły z ust Jolanty Anteckiej, krytyka sztuki na temat twórczości grafika.

obraz3Malarstwo współczesne, które pokazuje nam malarz w swoich dziełach ma na celu zaintrygowanie odbiorcy, zmuszenie go do refleksji i przemyśleń dotyczących wyższych aspektów życia. Ma przedstawiać współczesne nadzieje, zagrożenia oraz możliwości świata. Może to robić wieloma środkami wyrazu. Marczukiewicz niewątpliwie posiada swoje własne środki i techniki, które uważa za odpowiednie do osiągnięcia artystycznego rezultatu.

Tekst i foto Katarzyna Opałka

Comments are closed.