fbpx

Zanim dokonamy wyboru

27 czerwca 2018
1 113 Views

W momencie, kiedy kończymy 18 lat, równocześnie kończy się też pewna epoka. Z małoletności teoretycznie płynnie przechodzimy w pełnoletność, teoretycznie wszystko wolno, no, po prostu życie teoretycznie ma być lepsze, łatwiejsze i piękniejsze. DOROSŁE. Teoretycznie bardzo, bowiem niesamowicie szybko człowiek uświadamia sobie, jak wiele stracił, przekraczając tę magiczną granicę, i na zawsze pożegnał się ze szczenięcymi latami. Z dorosłością wiążą się niestety przykre konsekwencje. Z dorosłością jest zatem związana ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Ach, słodki czasie, kiedy to człowiek był co najwyżej odpowiedzialny za to, żeby z własnego pokoju stajni Augiasza nie czynić lub podczas zebrań rodzinnych wstydu matce i ojcu nie przynieść, kiedy to któraś z leciwych ciotek weźmie w krzyżowy ogień pytań! Wiadomo przecież, że ciotkom wiele rzeczy może się nie spodobać. Ale i tego typu wpadki mogą ujść na sucho, od dzieci aż takiej mądrości się nie wymaga. Jak już jednak się jest tym dorosłym, to nagle wszyscy wokół, że jeszcze, człowieku, musisz MĄDRYM być. Z mądrością różnie bywa, lecz pewna jej podkategoria, poniekąd związana i z DOŚWIADCZENIEM, wymaga WIEDZY. Doświadczenie, a raczej doświadczanie, które przekuwamy w doświadczenie, towarzyszy nam od urodzenia. Jedni z lekcji, jakie na co dzień dostajemy od naszej cudownej rzeczywistości, zapamiętają bardzo dużo, inni mniej, a niektórzy wcale.

A co, jeśli nagle trzeba zebrać te wszystkie cechy naraz, zatem być i dorosłym, i odpowiedzialnym, i mądrym, i doświadczonym, i jeszcze posiadającym ogromną wiedzę? Wtedy można założyć szkołę. Nasza istnieje 25 lat – ćwierćwiecze w służbie rzemiosła. W dobie nieustannych zmian, ciągłej pogoni za nieznanym, nasi nauczyciele krzewią, uczą i oświecają. Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Lublinie przez te wszystkie lata wykształcił setki absolwentów, które z powodzeniem weszły na dorosły rynek pracy, stając się jego pełnoprawnym uczestnikiem. Dlaczego jest to możliwe? Oprócz bowiem tej wiedzy, doświadczenia, mądrości i odpowiedzialności, nasi nauczyciele widzą w swojej pracy cel. Celem jest przygotowanie młodego człowieka do dorosłego życia zarówno pod kątem wiedzy fachowej, jak i wprowadzania i pielęgnowania w nim etosu przedsiębiorczości.

Absolwenci Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Lublinie to grono, które przez trzy lata nie tylko uczęszcza do szkoły, aby tam zgłębiać wiedzę z przedmiotów ogólnych i teorii zawodowej, ale przede wszystkim, pod czujnym okiem wysoko wykwalifikowanej kadry, jest pracownikiem z prawdziwego zdarzenia – pracownikiem młodocianym, pracującym w oparciu o swoją pierwszą umowę o pracę i dostającym za tę pracę wynagrodzenie. Młodzież poznaje przedsiębiorstwo od podstaw, wdrażając się w jego codzienne funkcjonowanie. Wiedza teoretyczna jest tu tylko uzupełnieniem wiedzy fachowej. Mistrzowie szkolący, posiadający uprawnienia do nauczania, szlifują takiego młodego człowieka, ukierunkowują go wszechstronnie, wprowadzając w arkana poszczególnych zawodów rzemieślniczych. Nasi uczniowie uczą się zatem od najlepszych, a więc i my kształcimy najlepszych fachowców na rynku. Rzemieślnicy w dobie wysokiej konkurencyjności chcą mieć rzetelnego, doświadczonego pracownika, posiadającego odpowiednie umiejętności, a przede wszystkim kwalifikacje.

Nasz „Kiliński” to szkoła marzeń. Chcesz zostać fotografem? U nas to osiągniesz. Chcesz zostać kucharzem? Będziesz pracować już w czasie nauki w szkole w najlepszych restauracjach w Lublinie. Chcesz zostać mechanikiem pojazdów samochodowych? Będziesz zdobywać fach w najlepszych warsztatach. Kształcimy w zawodach branży motoryzacyjnej, budowlanej, elektryczno-elektronicznej, mechanicznej, gastronomicznej i fryzjerskiej. Szkoła posiada również uprawnienia do kształcenia złotników-jubilerów, fotografów, krawców… Cała paleta zawodów, bowiem rzemiosło nie jest jednostajne. Rzemiosło nie ogranicza się wyłącznie do szewca czy kaletnika, rzemiosło jest nowoczesne, wszechstronne, elastyczne i jedynie w takich warunkach można zdobyć autentycznie fachową wiedzę. Po trzech latach nauki uczniowie przystępują do egzaminów czeladniczych. Świadectwo czeladnicze, jakie otrzymują, sprawia, że świat stoi przed nimi otworem. To potwierdzenie kwalifikacji jest uznawane i honorowane na terenie całej Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. To dowód na to, że człowiek, który się nim legitymuje, jest rzetelnym pracownikiem.

Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Lublinie obecnie rozwija się coraz dynamiczniej, ponieważ z powodzeniem potrafi skorzystać z możliwości, jakie dają fundusze unijne. Obecnie realizuje projekt, dzięki któremu po raz kolejny unowocześnimy naszą pracownię gastronomiczną i fryzjerską, a także nasza młodzież będzie mogła uczestniczyć w dodatkowych kursach.

Wiedza, rzetelność, wszechstronność, odpowiedzialność, mądrość, doświadczenie, elastyczność – to synonimy. Synonimy rzemieślnika, a rzemiosło, pamiętajcie, to kręgosłup miasta, mocno osadzony w świadomości społecznej. Postawmy na oświatę zawodową, postawmy na „Kilińskiego”!

 

Magdalena Zabłocka

Specjalista ds. oświatowo-prawnych

Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie

ul. Chopina 28,  20-023 Lublin

tel. 81 532 86 69,  81 534 00 69,  61 534 26 99

www.zsrz.lublin.pl

e-mail: rzemioslo@zsrz.lublin.pl

Leave A Comment