fbpx

700. Urodziny Miasta Lublin

8 sierpnia 2017
1 722 Wyświetleń
15 sierpnia 1317 roku Władysław Łokietek wydał akt lokacji na prawie magdeburskim dla miasta Lublina. Dokładnie siedemset lat później, w dniach 10-15 sierpnia, będziemy świętować wielkie Urodziny Miasta Lublin. Od początku 2017 roku Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich. Obchody Jubileuszu już dziś można uznać za sukces, który przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Kilkusetmetrowe kolejki do wydarzeń artystycznych, setki tysięcy uczestników Carnavalu Sztukmistrzów czy Nocy Kultury pokazują, że narodziła się miłość do Lublina. Miłość do miasta, która inspiruje nie tylko artystów, takich jak Janusz Opryński czy Jarosław Koziara, ale także i zwykłych mieszkańców. Artyści czerpią inspiracje już nie tylko z wielkich dzieł literackich czy światowych kanonów sztuki. Te inspiracje odnaleźli w Lublinie – jego historii, w jego mieszkańcach, w teraźniejszości i w wizjach przyszłości.

– Miłość idzie w parze z dumą – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, podczas konferencji prasowej zapowiadającej 700. Urodziny Miasta Lublin. W wielkie Urodziny Miasta pokazana zostanie tożsamość i miłość do Lublina na wielu płaszczyznach. W tym jubileuszowym roku hasło „Zakochani w Lublinie” to nie tylko tytuł koncertu, to także coraz bardziej opis rzeczywistości. To jest budująca się miłość do Lublina. Bogaty program obchodów, który powstał we współpracy z mieszkańcami, łączy w sobie sfery kultury, nauki, sportu, turystyki oraz zaangażowania społecznego. To niezwykłe święto stwarza niepowtarzalną szansę na spojrzenie w głąb bogatej historii i tradycji Lublina. Całoroczne obchody są również symbolicznym ukłonem dla poprzednich pokoleń, których praca i kreatywność wpływały na historię miasta. Władysław Łokietek, dokonując w 1317 roku lokacji miasta, wprowadził je w europejski obieg gospodarczy i kulturowy. Bez jego odwagi i wiary w potencjał Lublina nie byłoby miasta, które znamy dzisiaj. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok z życia miasta, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Lublina, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń.

Przez 6 sierpniowych dni historyczne centrum miasta, od placu Litewskiego aż do Wzgórza Zamkowego, zamieni się w wielką scenę wydarzeń kulturalnych, artystycznych i historycznych. W tych dniach od godzin porannych do późnych godzin nocnych odbywać się będą wydarzenia opowiadające o wspaniałym dziedzictwie Lublina, nawiązujące do wielokulturowej tradycji miasta z udziałem wybitnych współczesnych twórców i artystów z Lublina i Europy.

W ramach wydarzenia 700. Urodziny Miasta Lublin odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta na Zamku Lubelskim z udziałem ponad 100 gości zagranicznych z 32 miast partnerskich i zaprzyjaźnionych. Ponad 50 osób odwiedzi Lublin w ramach projektu „Europejski Lublin – współpraca na rzecz kultury”, europejskiego programu „Europa dla obywateli”, który ma na celu poszerzenie i zintensyfikowanie dotychczasowej współpracy Lublina z miastami partnerskimi oraz promowanie dialogu międzykulturowego poprzez projekty kulturalne.

Urodziny Miasta to także trzy spektakle „Sen o mieście” w reżyserii Janusza Opryńskiego, opowiadające o najważniejszych momentach z historii Lublina z udziałem aktorów, tancerzy, sztukmistrzów. Prawdziwe święto kultury tradycyjnej – Jarmark Jagielloński – odbędzie się w dniach 12-15 sierpnia w przestrzeniach Starego Miasta. Po raz jedenasty będziemy mogli podziwiać starannie wyselekcjonowaną sztukę ludową i rzemiosło twórców z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Białorusi i Litwy, którzy swoje wyroby wykonują zgodnie z regionalną tradycją. W tegorocznym programie znajdziemy też wydarzenia specjalnie przygotowane z okazji Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina.

Urodziny Miasta to także XXIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. W tym roku na balkonie Trybunału Koronnego hejnały swoich miast zaprezentuje 40 trębaczy z 30 miast Polski. Podczas 700. Urodzin Miasta odbędą się widowiskowe, multimedialne pokazy na fontannach na placu Litewskim, opowiadające o kluczowych epizodach Lublina w obliczu 700-lecia miasta. 13 sierpnia zaprezentowany zostanie pokaz „Historia placu Litewskiego na wesoło”, 15 sierpnia „Sen o mieście”, a 12 i 14 sierpnia „Wydarzenia kulturalne”. Na wystawie jubileuszowej „Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618–1939”, przygotowanej przez Muzeum Lubelskie na Zamku, będzie można zobaczyć 500 obrazów olejnych, rysunków i grafik prezentujących, m.in. najstarsze i najważniejsze panoramy miasta, w tym miedzioryt Abrahama Hogenberga (1618), obraz „Wjazd gen. Zajączka do Lublina w 1826 r.” Philipa Dombecka oraz motywy obrazujące ikonografię miasta.

Dokładnie siedemset lat po wydaniu przez Władysława Łokietka aktu lokacji, w Muzeum Lubelskim na Zamku zostanie zaprezentowany oryginał aktu lokacji z 1317 roku dostępny dla wszystkich zwiedzających.

Od 12 do 14 sierpnia w Teatrze Starym odbędą się projekcje filmów, w których bohaterem bądź inspiracją jest Lublin. Widzowie zobaczą m.in. „Voltę”, „Carte Blanche”. W dniach 10-15 sierpnia w Lublinie odbywać się będzie Światowy Zjazd Lublinian. W międzynarodowym spotkaniu miłośników miasta oraz środowisk skupionych wokół lubelskiej Polonii weźmie udział około 250 osób z organizacji polonijnych na całym świecie, a do Lublina przyjadą przedstawiciele 15 najważniejszych organizacji polonijnych na świecie. Na zakończenie wielkich obchodów 700. Urodzin Miasta Lublin, największe głosy polskiej estrady, lubelscy wokaliści, orkiestry i chóry, spotkają się na jednej scenie podczas widowiska stworzonego z okazji 700-lecia Miasta Lublin – „Zakochani w Lublinie” – kantata jazzrockowa Tomasza Momota. Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski i Piotr Cugowski opowiedzą swój lubelski sen.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Szczegółowy harmonogram:

Uroczysta sesja Rady Miasta / 15 sierpnia / godz. 12.00 / Zamek Lubelski

Sen o mieście – widowisko teatralne / 12–14 sierpnia / godz. 21.00 / dziedziniec Zamku Lubelskiego
Barwne widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego, opowiadające o najważniejszych momentach z historii Lublina z udziałem aktorów, tancerzy, sztukmistrzów. Para młodych ludzi, tancerzy,
w towarzystwie sztukmistrzów i innych artystów sztuki nowego cyrku ukazują dramaty i upadki, wskrzeszenia i chwile wielkiego szczęścia wyjęte z dziejów miasta. Przejścia na linie, wspaniałe
układy choreograficzne na szarfach, żonglerka i pokazy pirotechniczne tworzą nową jakość opowieści. Całość zrealizowana na tle spektakularnej scenografii Jarosława Koziary z jego mistycznym wielkim słońcem i muzyką skomponowaną przez lubelskiego kompozytora Rafała Rozmusa.

Jarmark Jagielloński / 12–15 sierpnia / przestrzenie Starego Miasta
Jarmark rękodzielniczy, koncerty, warsztaty, spotkania, wystawy, potańcówki, spektakle.
Specjalna edycja koncertu re:tradycja, dedykowana miastu, z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej i mistrzów muzyki tradycyjnej.

„Zakochani w Lublinie” – kantata jazzrockowa Tomasza Momota / 15 sierpnia / godz. 20.00 / plac Zamkowy
Największe głosy polskiej estrady, lubelscy wokaliści, orkiestry i chóry, spotkają się na jednej scenie podczas widowiska stworzonego z okazji 700-lecia Miasta Lublin. Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski i Piotr Cugowski opowiedzą swój lubelski sen.

XXIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich / 15 sierpnia / godz. 16.00 / Trybunał Koronny
Spotkanie hejnalistów z całej Polski, którzy po raz kolejny przyjadą do Lublina zaprezentować hejnały swoich miast.

Światowy Zjazd Lublinian / 10–15 sierpnia
Międzynarodowe spotkanie miłośników miasta oraz środowisk skupionych wokół lubelskiej Polonii. Około 250 osób z organizacji polonijnych na całym świecie weźmie udział w Światowym
Zjeździe Lublinian koordynowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział i Dom Polonii w Lublinie.

Multimedialna Historia Miasta / 12–15 sierpnia / godz. 22.00 / plac Litewski
Widowiskowe pokazy na fontannach opowiadające o kluczowych epizodach Lublina w obliczu 700-lecia miasta.

„Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618–1939” / 10–15 sierpnia / w godz. 10.00–18.00 / Muzeum Lubelskie na Zamku
Wystawa jubileuszowa przygotowana przez Muzeum Lubelskie na Zamku z najstarszymi
i najważniejszymi widokami i panoramami miasta.

Prezentacja oryginału aktu lokacji z 1317 roku / 15 sierpnia / Muzeum Lubelskie na Zamku

Lublin na ekranie / 12–14 sierpnia / godz. 13.00 / Teatr Stary
Projekcje filmów o Lublinie, m.in. „Volta”, „Carte Blanche”.

 

Zostaw komentarz