fbpx

26 lipca 2021
910 Wyświetleń

15. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2021 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Dyrektor artystyczną jest Grażyna Torbicka. Organizatorzy zdecydowali się na hybrydowy charakter wydarzenia, z uwagi na panujące nadal zagrożenie pandemią.

Główna sekcja festiwalu to „Świat pod namiotem”, a w niej filmy reprezentujące nurt kina autorskiego, artystycznego i niezależnego, ze szczególnym naciskiem na kino europejskie.

W tym roku główną bohaterką festiwalu będzie Agata Kulesza, trzykrotna laureatka Orła za pierwszoplanowe role w „Róży” i „Idzie” oraz za drugoplanową rolę w filmie „Jestem mordercą”. Za „Idę” dostała też nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych Los Angeles. Natomiast sam film otrzymał Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Organizatorzy przygotowują jej retrospektywę filmową. Chcą też zorganizować lekcję kina z jej udziałem.

Podczas 15. edycji Dwóch Brzegów będzie miało miejsce spotkanie z twórczością Tony’ego Gatlifa, algierskim reżyserem, scenarzystą i kompozytorem. Jest potomkiem algierskich Romów i jego twórczość oscyluje wokół tej kultury. Planowane jest tez spotkanie z samym twórcą. Bohaterem drugiej retrospektywy reżyserskiej będzie natomiast Meksykanin Michel Franco. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję obejrzeć cztery filmy w jego reżyserii.

Dwa Brzegi to również Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, do którego zgłaszać można było fabuły, dokumenty, animacje oraz filmy eksperymentalne.

(ann)

Zostaw komentarz