W 60. rocznicę likwidacji komunistycznego więzienia na Zamku Lubelskim, Laboratorium Teatralne im. Heleny Modrzejewskiej studentów retoryki stosowanej KUL we współpracy z Muzeum Lubelskim przygotowało spektakl plenerowy „Lubelskie Dziady”. Scenariusz, przygotowany przez Witolda Kopcia, oparty został na motywach „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz relacjach świadków i dokumentach z lat 1944-1954.
Laboratorium Teatralne rozpoczęło działalność w maju 2013 roku, premierowym spektaklem były „Damy i huzary”. Kuratorem teatru jest dr hab. Witold Kopeć, adiunkt w Katedrze Filozofii Kultury, absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi.
Lubelski Zamek pełnił funkcję więzienia przez 128 lat – najpierw było tu więzienie carskie, później kryminalno-polityczne, a następnie hitlerowskie. Od sierpnia 1944 roku zamek stał się politycznym więzieniem karno-śledczym, podległym Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego. W ciągu dziesięciu lat jego funkcjonowania więziono tu około 35 tys. opozycjonistów. Na 333 osobach wykonano wyroki kary śmierci. Więzienie ostatecznie zlikwidowano w 1954 roku. Od 1957 roku jest to główna siedziba Muzeum Lubelskiego.
Foto Katarzyna Zadróżna