fbpx

450. rocznica zawarcia unii polsko-litewskiej w Lublinie

15 października 2018
1 214 Wyświetleń

Rok 2019 będzie kolejnym szczególnym momentem w historii Lublina. Po obchodach 700-lecia Miasta Lublin oraz 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, 1 lipca 2019 roku przypada kolejny jubileusz – 450. rocznica zawarcia unii polsko-litewskiej, zwanej Unią Lubelską.

Podkreślając tę ważną rocznicę rok 2019 został ustanowiony Rokiem Unii Lubelskiej Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lipca 2018 r. Przypominając słowa św. Jana Pawła I, będzie on przebiegał pod hasłem „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”, pokazując tym samy jak z dziedzictwa i doświadczeń Unii Lubelskiej czerpać i budować przyszłość Unii Europejskiej.

Przed nami wyjątkowy rok, w czasie którego Lublin będzie miał okazję przypomnieć o swojej istotnej roli w kształtowaniu europejskiej wspólnoty narodów. To w Lublinie, już w XVI wieku podkreślano wartości i idee, które z czasem posłużyły za fundamenty Unii Europejskiej. W 2019 roku chcemy przypomnieć rolę Lublina w kontekście międzynarodowym i wzmocnić poczucie dumy z bycia częścią wspólnoty. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Główne obchody zostały zaplanowane na okres 1 maja – 1 lipca 2019 roku, obejmując zasięgiem dwie ważne rocznice: 15-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja) oraz dzień zawarcia Unii Lubelskiej (1 lipca). W organizację wydarzeń włączyły się miasta partnerskie i zaprzyjaźnione, lubelskie szkoły i uczelnie oraz wiele instytucji naukowych i kulturalnych w kraju i za granicą. Program obchodów ma charakter otwarty. Mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły na realizację inicjatyw zainspirowanych historią Unii Lubelskiej na adres mailowy: unia@lublin.eu.

Pełny program jubileuszu zostanie przedstawiony 10 stycznia 2019 roku, w dniu 450. rocznicy rozpoczęcia sejmu koronnego w Lublinie z 1569 roku, podczas którego podpisano Unię Lubelską.

Tekst i foto UM Lublin

Zostaw komentarz