fbpx

48 Bal Polski w Londynie

13 lutego 2020
1 835 Wyświetleń
W sobotę, 1 lutego odbył się w Londynie czterdziesty ósmy Bal Polski, nad którym patronat honorowy objęli Książę Kentu Edward oraz Ambasador Polski w Londynie profesor Arkady Rzegocki.
 Gościem honorowym balu była córka generała Władysława Andersa – Anna Maria Anders – Ambasador Polski w Rzymie. W rolę prowadzącej, tego najbardziej prestiżowego polskiego balu na świecie, wcieliła się Karolina Szostak – znana prezenterka telewizyjna, która wystąpiła w przepięknej sukni zaprojektowanej przez Violę Piekut.
Jest już tradycją, że podczas balu zbierane są fundusze na cele charytatywne. W tym roku pieniądze powędrują do Szpitala Onkologicznego w Starachowicach. Władze szpitala chcą za nie kupić specjalny czepiec chłodzący skórę głowy firmy Paxman. Zapobiega on wypadaniu włosów podczas chemioterapii. Obecnie taki czepiec ma zaledwie kilka ośrodków onkologicznych w Polsce. Koszt zakupu tego urządzenia to około 25 tysięcy funtów. Drugą instytucją, jaka została wybrana przez organizatorów Balu Polskiego, jest The Lady Ryder of Warsaw Memorial Trust. Mija właśnie 20 lat od śmierci założycielki fundacji Lady Sue Ryder of Warsaw, która w czasie II wojny światowej opiekowała się polskimi żołnierzami a po wojnie pomagała Polakom mieszkającym w kraju i przebywającym na emigracji.
– Znaczenie Balu Polskiego dla polskiej społeczności, polega głównie na tym, że łączy ze sobą starą i nową Polonię jak chyba żadne inne wydarzenie – powiedział w wywiadzie dla nas profesor Arkady Rzegocki, pytany o to jak spostrzega  rolę Balu Polskiego dla mieszkających na Wyspach Polaków. Ponieważ bal odbył się dzień po formalnym ogłoszeniu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, dlatego poprosiliśmy pana Ambasadora o komentarz dotyczący Brexitu. – Najważniejszą sprawą w rozmowach ze stroną brytyjską było zagwarantowanie praw naszym obywatelom, którzy od lat mieszkali w UK. To się udało. Teraz chodzi tylko o to, by zachęcać Polaków, aby występowali do brytyjskich władz z wnioskami o nadanie statusu osoby osiedlonej, by móc bez przeszkód mieszkać, pracować czy studiować w Wielkiej Brytanii – powiedział profesor Arkady Rzegocki.
– Celem balu jest nie tylko zbieranie pieniędzy na rożne instytucje ale także i promowanie kultury i historii Polski. W tym roku obchodzimy rocznicę Bitwy Warszawskiej. W zeszłym roku świętowaliśmy setną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Organizacja tak prestiżowego balu to praca zespołowa. Nad tym aby wszystko poszło dobrze czuwa Komitet Organizacyjny, w którego w skład wchodzą: Marzena Konarzewska (przewodnicząca komitetu), Ewa Cross, Dorota Sztorc, Stuart Ryland i ja – powiedziała  pochodząca z Lublina Marlena Anderson,  współorganizatorka Balu Polskiego.
Podczas trwania Balu Polskiego wystąpił zespół folklorystyczny Żywiec z Londynu, który kilka lat temu obchodził pięćdziesięciolecie swojego istnienia. Olbrzymie zainteresowanie wzbudził pokaz mody polskiego projektanta Kuby Bonieckiego, który jak sam twierdzi, pasja tworzenia pięknych strojów towarzyszy mu przez całe życie. Na balu w strojach wykreowanych przez Kubę Bonieckiego pojawiła się między innymi przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego pani Marzena Konarzewska a także małżonka Konsula Generalnego w Londynie pani Ewa Stąsiek. Wśród modelek jakie prezentowały suknie podczas pokazu zauważyliśmy panią doktor Gabierlę Mercik – założycielkę Dr Gabriela Clinic Aesthetic Clinic a także Marlenę Anderson – jedną ze współorganizatorek Balu Polskiego. Warto nadmienić, że Kuba Boniecki jedną ze swoich sukni przeznaczył na licytację, która odbyła się niedługo po pokazie.
Duże zainteresowanie wzbudziła też licytacja zamówienia portretu londyńskiej malarki Barbary Kaczmarowskiej Hamilton. Sportretowała ona między innymi: Jana Paweła II a także członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Licytację prowadził znakomity Hugh Edmeades, który zawodowo jest związany ze znanym domem aukucyjnym Christie’s. W tym roku Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda przekazała naszyjnik a brytyjski poseł urodzony w Polsce, Daniel Kawczyński MP, ofiarował na aukcję „Herbatkę w Parlamencie” dla 4 osób, połączoną ze zwiedzaniem zabytkowych wnętrz, po których będzie oprowadzał swoich gości osobiście.
Do tańca grała “The London Swing and Soul Band” a goście mogli wysłuchać piosenek zaśpiewanych przez Olgę Barej, o której głośno stało sie po jej udziale w takich programach jak “Szansa na Sukces” czy “The Voice of Poland”. Drugą wokalistką jaka wystąpiła na balu była Monika Łopuszczańska. O to, by zebrani dobrze się bawili zadbał także DJ Waldemar Rudnik, który już po raz kolejny z rządu przygrywał gościom balu do tańca.
Wśród siedzących na sali osób naszą uwagę zwróciła obecność między innymi: Jana Zielińskiego – polskiego arystokraty – inicjatora akcji zbierania pieniędzy na pomnik polskich lotników w Londynie, Jerzego Byczynskiego – prawnika i działacza polonijnego, Marii Korzeniowskiej – jednej z najlepszych w Polsce stylistek fryzur.
Tekst i foto Wojciech Nowak

Zostaw komentarz