fbpx

75. lat Państwowego Muzeum na Majdanku

11 października 2019
648 Wyświetleń

Konferencją naukową oraz wieczorem muzycznym uczczono 75. rocznicę powstania Państwowe Muzeum na Majdanku. Kilkudniowe obchody rozpoczęły się 6 października koncertem “Historia i pamięć” w Filharmonii Lubelskiej. Goście mieli okazję usłyszeć m.in. III Symfonię pieśni żałosnych op. 36 cz. II Henryka Mikołaja Góreckiego, elegię Jasności promieniste Mikołaja Góreckiego oraz I Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara.

Kolejne dni to debaty i konferencje poruszające tematy związane zarówno z losami więźniów obozów koncentracyjnych i zagłady, jak i powojenną historią miejsc eksterminacji. Głównym celem wydarzenia jednak było stworzenie międzyinstytucjonalnego forum dialogu w celu określenia szans i zagrożeń związanych z rozwojem muzeów martyrologicznych w nadchodzącej dekadzie.

Muzeum Państwowe na Majdanku powstało w 1944 roku, jeszcze podczas trwania wojny w krajach zachodnich. Chciano w ten sposób upamiętnić ofiary brutalnych mordów, które miały tam miejsce w latach 1941 r. – 1944 r. Spośród prawdopodobnie 150 tysięcy więźniów, którzy przeszli przez Majdanek, według najnowszych ustaleń życie straciło blisko 80 tysięcy osób. Wśród nich największą liczbę zmarłych i pomordowanych stanowili Żydzi (około 60 tysięcy osób), następnie Polacy, Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie. (Materiały źródłowe Państwowe Muzeum na Majdanku)

foto Państwowe Muzeum na Majdanku

Zostaw komentarz