Teatr Muzyczny w Lublinie przez cały sezon 2022/23 świętuje niebagatelną rocznicę powstania, bo 75-letnią. Przez ten czas Teatr ewoluował, zmieniając swoją nazwę trzykrotnie. Działalność rozpoczął jako Centralny Dom Żołnierza. W lutym 1945 r. przyjął nazwę Teatr Muzyczny im. Żołnierza Polskiego i realizował swoje zadania statutowe w latach 1947-1952. Zamknięty 31 grudnia 1952 r., został reaktywowany w 1956 r. już jako Operetka Lubelska. Nazwa jednak nie przyjęła się na zbyt długo; przez moment instytucja działała jako Teatr Muzyczny, ostatecznie 17 października 2012 r. już jako Teatr Muzyczny w Lublinie z siedzibą w „Teatrze w Budowie”, aktualnie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Przez te lata wiele się zmieniło, zmieniały się formy zarządzania, zmieniali się dyrektorzy, odchodzili artyści seniorzy i przychodzili młodzi adepci sztuki, by móc chłonąć Teatr wszystkimi swoimi zmysłami. Zmieniała się również publiczność, wzrastały oczekiwania, które odegrały znaczącą rolę w rozwoju instytucji, którą mam zaszczyt kierować nieprzerwanie od 2018 r. To wielka odpowiedzialność – kierować dorobkiem takiej instytucji, Teatru ze swoimi tradycjami, osiągnięciami, ale i problemami. To wymaga czułości i niezwykłej intuicji, które pozwalają na organiczny rozkwit zarówno w sferze finansowej, jak i artystycznej. Zadanie niełatwe, ale realne; wymagające, ale i przynoszące satysfakcję.
Zatem kontynuujemy tradycję operetkową, koncertową, nie zapominając o najmłodszych widzach. Realizujemy nasze zadania najlepiej, jak potrafimy, starając się sprostać oczekiwaniom widzów. Otwieramy się na wszystkie środowiska twórcze, dajemy przestrzeń i możliwości, których one potrzebują. Tworzymy, poszerzamy horyzonty, odkrywając coraz to nowe obszary do tej pory niewykorzystane, więc Teatr Muzyczny w Lublinie zmienia się, bo zmieniają się oczekiwania, zmieniają się potrzeby, ale i gusta. Wierzę, że od pięciu lat nadążamy za tymi wszystkimi oczekiwaniami, że staramy się im sprostać, pozyskując nową publiczność, nie tracąc tym samym naszej stałej, przyzwyczajonej do poziomu, który wciąż rośnie.
Sezon 2022/23 to sezon obfitujący w jubileuszowe wydarzenia. To również czas nagród i wyróżnień, to czas końca karier scenicznych, wzruszających pożegnań, celebracji jubileuszy pracy na scenie, jak i poza nią, ale i początek niezapomnianych debiutów. To wszystko powoduje, że Teatr żyje swoim życiem, tętni w nim najpiękniejsze ze wszystkich słów dla artysty: Sztuka. Najpiękniejszym doświadczeniem dla każdego artysty jest nic innego, jak reakcja publiczności. To dzięki niej to, co robimy, ma sens, są jednak także momenty, które jeszcze bardziej uskrzydlają, budują w nas poczucie spełnienia i obligują jednocześnie do jeszcze większego wysiłku na rzecz Sztuki. Bowiem nie dla splendorów i blasków fleszy, jednak nagrody przyznane nam w roku jubileuszowym cieszą… Honorowy tytuł „Ambasadora Województwa Lubelskiego” w kategorii „Instytucja”, Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy wreszcie pierwsza w historii Teatru „Złota Maska” przyznana naszej solistce Paulinie Janczaruk za rolę w naszym premierowym spektaklu „Zemsta nietoperza” J. Straussa w reżyserii A. Barcisia… To cieszy, wzrusza i napawa nadzieją na przyszłość, jaka się maluje przed naszą instytucją. To dowód na to, że droga, którą obraliśmy, jest właściwa i jedyna. To również potwierdzenie tego, że trafiamy z naszą ofertą do szerokiej publiczności i, co więcej, jest ona odbierana i oceniana pozytywnie.
Wierzę, że przed Teatrem Muzycznym w Lublinie najlepsze lata, czas, który będzie okresem rozwoju na wszystkich płaszczyznach sztuki. Ufam również w to, że nasze przyszłe realizacje zapiszą się złotymi zgłoskami na kartach historii kultury województwa lubelskiego.
Zatem nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Państwa do Teatru Muzycznego w Lublinie, bądźcie Państwo razem z nami świadkami wydarzeń, które tworzą tożsamość tego miejsca, podziwiajcie i kochajcie artystów, by mogli tę miłość odwzajemniać niezapomnianymi kreacjami na scenie. Jesteśmy dzięki Wam i dla Was, i ta symbioza jest piękna.
Kamila Lendzion
Dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie
Fotografia wstępna: Zespół Teatru Muzycznego w Lublinie
foto Grzegorz Winnicki