fbpx

Energetyczna przyszłość Lubelszczyzny

9 lipca 2016
Comments off
1 157 Views

IMG_3937Dzięki wspólnym staraniom Stowarzyszenia Inicjatyw Samorządowych z Lublina i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie została otwarta na Lubelszczyźnie inwestycja o niespotykanej do tej pory skali. W Korolówce koło Włodawy na obszarze 6 ha powstał najnowocześniejszy w regionie kompleks farm fotowoltaicznych o mocy 2MW. Elektrownie zbudowane przez GRUPĘ SIS to największe tego typu laboratorium fotowoltaiki w kraju.

O innowacyjności farmy wzniesionej koło Włodawy świadczy możliwość oceny efektywności zastosowanych tu technologii, czyli sześciu rodzajów paneli słonecznych, konstrukcji stałych, trackerów ręcznych i automatycznych, niespotykanego gdzie indziej magazynu energii, systemów zarządzania, analizy danych oraz monitoringu. Kompleks farm koło Włodawy wyposażony jest w elektroniczny system zarządzania, który pozwala nadzorować pracę elektrowni z dowolnego miejsca oraz na bieżąco analizować i porównywać efektywność każdego z zastosowanych rozwiązań.

IMG_3909Ta wzorcowa inwestycja poza swoją innowacyjnością jest jednocześnie wskazówką dla samorządów, w jaki sposób można zagospodarować środki publiczne. Grupa SIS udowadnia, że w ramach standardowego budżetu można stworzyć miejsce interesujące zarówno dla inwestorów, jak i świata nauki (farma już współpracuje z kilkoma uczelniami wyższymi) i edukacji, jednocześnie z kolosalnymi korzyściami dla środowiska. Warto przy tym pamiętać, że Polska wciąż pozostaje w tyle za innymi krajami UE, jeżeli chodzi o ilość instalacji fotowoltaicznych, szczególnie tej wielkości.

– Najbardziej innowacyjne w tym projekcie jest samo podejście do problemu budowy farmy fotowoltaicznej. Zamiast najczęściej spotykanego nastawienia na maksymalny zysk ze sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej przy minimalnych kosztach inwestycyjnych (tanie chińskie komponenty, stacjonarny montaż modułów i ich zbyt duże zagęszczenie na działce), w tym przypadku postawiono głównie na walory poznawcze i demonstracyjne. Użyto komponentów pochodzących od światowych liderów branży PV (SunPower, SolarWorld, ABB), decydując się również na różnorodne mechanizmy zmiany ustawienia modułów PV względem pozycji słońca. Energia z obu farm przekazywana jest do sieci za pośrednictwem 62 indywidualnie monitorowanych falowników, co pozwala na bardzo precyzyjną analizę pracy poszczególnych sekcji farm. Na wyjątkowe uznanie zasługuje fakt, że wszystko to udało się osiągnąć w ramach standardowego budżetu farmy PV, co z całą pewnością będzie interesującą wiadomością dla następnych inwestorów zainteresowanych fotowoltaiką – stwierdza dr inż. Janusz Teneta z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

IMG_3888Grupa SIS ma długoletnie doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi w procesie inwestycyjnym i dotacyjnym, począwszy od doprecyzowania pomysłu, projektu, uzgodnień technicznych, poprzez pozyskanie wsparcia finansowego, a kończąc na gotowej realizacji. Doświadczenie w branży energetycznej jest związane z faktem bycia koordynatorem Klastra Zrównoważonej Energii oraz Stowarzyszenia Prosumentów OZE. – Zapraszamy inwestorów, żeby obejrzeli nasze farmy i zobaczyli, jaka jest różnica między wydajnością instalacji z nowoczesnymi panelami podążającymi za słońcem od tradycyjnego. Zapraszamy do współpracy naukowców i innowacyjnych przedsiębiorców w zakresie projektów badawczych i wdrożeniowych – jesteśmy liderem skupiającym firmy i instytucje działające na rzecz odnawialnych źródeł energii. To ogromny potencjał dla projektów mających na celu wytworzenie nowych produktów lub usług w obszarze energetyki – przekonuje Krzysztof Szydłowski, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych, podkreślając jednocześnie, że od początku realizacji projektu towarzyszy mu duże zainteresowanie potencjalnych prosumentów.

Tekst Anna Góral

Foto SIS

Comments are closed.